Najlepsze aplikacje dla kierowców (TOP5)

aplikacje dla kierowców
Fot: Pixabay

W swoich założeniach wiele aplikacji powstało po to, aby ułatwić nam życie. Czasem ta sztuka się ich twórcom udała, a czasem nie. Dziś przyjrzymy się tym rozwiązaniom, które w trasie mogą okazać się być bardzo przydatne.

Najlepsze aplikacje dla kierowców – słowem wstępu

Pozwolę sobie rozpocząć od bardzo ważnej kwestii, na którą – niestety – nie wszyscy zwracają uwagę. Pamiętajcie, że korzystanie ze smartfona podczas jazdy to proszenie się o wypadek. O kwestiach prawnych już nawet nie będę wspominał. Jeśli interesują Was dobre aplikacje dla kierowców, a nie macie choćby najtańszego uchwytu do przymocowania smartfona w swoim pojeździe, to proszę Was, żebyście rozpoczęli od inwestycji w to akcesorium. Da się je kupić dosłownie za grosze, więc chyba nie warto prosić się o wypadek, prawda?

Wybaczcie, że już na początku moralizuję, ale lata doświadczenia na drodze pokazują, że chcąc ułatwić sobie funkcjonowanie w ruchu drogowym, często jesteśmy gotowi wydać sporo pieniędzy na jakieś akcesorium, a zapominamy o tych wręcz oczywistych, a zarazem bardzo tanich sprzętach. Poszukajcie w sieci, idźcie do komisu GSM czy do sklepu z elektroniką, to bez znaczenia. Po prostu nie korzystajcie ze smartfona w trakcie jazdy w sposób, jaki jest zabroniony. Skoro już mamy to ustalone, idźmy dalej 😉

Inteligentne gadżety dla kierowców? Jest w czym wybierać

Aplikacje dla kierowców: Fuelio

Rozpoczynamy od aplikacji „made in Poland”. Fuelio to jednocześnie dziennik tankowań, kalkulator kosztów oraz imponująca wiedza o danych spalania naszego pojazdu. Na drogach wciąż porusza się dużo pojazdów, które nie wykorzystują dobrodziejstw komputera pokładowego. Ta aplikacja, to takie trochę wyjście na przeciw oczekiwaniom takich właśnie osób. Absolutnie świetną sprawą jest możliwość eksportu danych ze smartfona do Excela, co znacząco ułatwi analizowanie danych wszystkim miłośnikom cyferek.

Po stronie atutów wymieniłbym też możliwość dzielenia się z innymi kierowcami cenami paliw. Nie od dziś wiadomo, że czasem wystarczy pojechać do stacji oddalonej o kilka kilometrów, by kupić benzynę, ropę czy gaz nieco taniej. A jeśli macie w zwyczaju tankować do pełna, to zwykle jest to dość opłacalna transakcja. Polubicie też możliwość szybkiego wykonania kopii danych oraz tryb nagrywanie trasy za pomocą GPS. Po dotarciu do punktu docelowego będziecie mogli później zobaczyć, ile kosztowało was dotarcie na przykład do pracy. Istnieje też możliwość przyjrzenia się średniej prędkości oraz łącznemu czasowi trwania podróży. Świetna apka, polecam!

Regionalny System Ostrzegania (RSO)

Jest to jedna z aplikacji współtworzonych przez rząd. Precyzując, za RSO stoi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Warto w tym miejscu dopowiedzieć, że program sprawdzi się świetnie nie tylko u kierowców, ale w zasadzie u każdego obywatela. Apka oferuje ostrzeżenia ogólne, meteorologiczne, hydrologiczne, dotyczące stanu wód, a także ostrzeżenia drogowe. I to właśnie dzięki zawartości tego typu komunikatów, jest to bardzo użyteczne narzędzie dla wszystkich kierowców.

aplikacje dla kierowców

Jak to wszystko działa? W dużym skrócie, kluczowa jest geolokalizacja. Możemy albo wybrać zakres terytorialny, z którego chcemy otrzymywać powiadomienia (na przykład z danego województwa), albo – właśnie poprzez geolokalizowanie – RSO będzie automatycznie nas lokalizować i dostarczy nam dane – na przykład o wypadkach drogowych – z obszaru, gdzie akurat się znajdujemy. Nie tak dawno temu testowałem ten program jadąc nad morze i muszę odnotować, że narzędzie poradziło sobie dobrze. Jeśli dużo podróżujecie, warto przemyśleć instalację.

Inteligentny dom Xiaomi – co warto wiedzieć?

Aplikacje dla kierowców: Yanosik

Szczerze mówiąc, powinienem był zacząć od Yanosika, ale postanowiłem, że spróbuję Was w ten sposób zaskoczyć 🙂 Wydawcy aplikacji udało się stworzyć bardzo dużą społeczność skupioną wokół aplikacji. To ogromny atut, którego nie sposób nie docenić. Program potrafi informować o kontrolach policji, miejscach, gdzie znajdują się fotoradary czy wypadkach i remontach dróg. Prężnie działająca społeczność pozwala domniemywać, że te dane zwykle będą bardzo dokładne i zgodne ze stanem faktycznym.

Co ważne, część funkcjonalności działa nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Jako, że wakacje coraz bliżej, jest to kolejny świetny powód, by zainstalować Yanosika na swoim smartfonie. Podejrzewam, że wiele osób zachwyci się też trybem wideorejestratora oraz możliwością zakupu polisy OC i AC z poziomu aplikacji. To nowość, która w pewnym stopniu może zrewolucjonizować zakup polisy przez internet. Jeśli ktoś szuka aplikacji typu must have, to Yanosik powinien znaleźć się na samym szczycie takiej listy.

Mapy Google

Największą zaletą Map jest to, że są one preinstalowane na niemal każdym urządzeniu z Androidem. Tym samym, w chwilę po pierwszym skonfigurowaniu programu, zyskujemy szybki dostęp do potężnego narzędzia, z którego każdego dnia korzystają miliony zmotoryzowanych. Mapy Google przeszły ogromną ewolucję i stały się narzędziem niezwykle dojrzałym, które jest czymś więcej niż ciekawostką z kilkoma ukrytymi funkcjami. To prawdziwa kopalnia danych, które mogą Wam pomóc w trasie.

mapy google na androida
Fot: producenta

Z rzeczy najważniejszych, warto docenić bardzo szybkie aktualizowanie danych o remontach dróg. Kolejna wartość dodana, to przeliczanie długości trasy w czasie rzeczywistym i – w zależności od potrzeb – proponowanie innych dróg, które zaprowadzą Was do punktu docelowego. Kilka tygodni temu, wyjeżdżając z jednego z miast, gdzie akurat trwa remont kluczowego węzła komunikacyjnego, doświadczyłem działania aplikacji w praktyce. Mapy Google wyznaczyły alternatywną trasę dojazdu przez jakieś wioski. Zaufałem i… ominąłem korek, który ciągnął się przez kilka kilometrów. Bez tej apki, zapewne stałbym w tym korku, tracąc czas i nerwy. Korzystajcie, bo warto 😉

Polecane aplikacje dla kierowców: TransParking

Kończymy programem, z którego skorzystają raczej kierowcy pojazdów ciężarowych. Główną ideą jest oczywiście informowanie o najbliższych miejscach parkingowych. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że miejsce miejscu nierówne. Można wybrać szereg parametrów, według których program ma odnajdywać miejsca parkingowe. Na liście preferowanych udogodnień znajdują się zarówno tak przyziemne rzeczy, jak dostęp do toalety, monitoring całodobowy czy WiFi, jak i restauracje wybranych sieci.

Ciekawym urozmaiceniem jest też możliwość wyszukania parkingu ulokowanego na terenie wybranej stacji paliw. Jeśli więc macie podpisaną umowę na tankowanie pojazdów z jakąś siecią, program pomoże Wam szybko odnaleźć najbliższą stację. Użyteczne. Deweloperzy kładą też spory nacisk na społeczność. I tak, każdy użytkownik może zgłosić nowy parking do bazy programu. Można też edytować informacje o odwiedzonych lokalizacjach, na przykład, gdyby okazało się, że dane miejsce jest niezgodne z opisem. Coś mi podpowiada, że kierowcy ciężarówek na pewno znajdą w tej aplikacji wiele ważnych dla nich danych.