Pojawiają się nowe informacje o EMUI 11

huawei mate 30 pro wyświetlacz
Huawei Mate 30 Pro, fot: własne

EMUI 10.1 dopiero co zawitało na kilka smartfonów, a w internecie już pojawiają się pierwsze informacje o następcy. Wiele wskazuje na to, że nie będzie to EMUI 10.2, a raczej jedenasta wersja nakładki rodem z Chin.

EMUI 11 – na co można liczyć

Najważniejsza informacja jest taka, że EMUI 11 będzie opierać się na Androidzie 11, który oficjalnie zadebiutuje w trzecim kwartale tego roku. Oczywiście, nie oznacza to, że można liczyć na wsparcie usług GMS (Google Mobile Services) na czele z YouTube, Sklepem Play czy Google Pay. Android to soft, który bazuje na otwartym kodzie źródłowym i właśnie dzięki temu Huawei wciąż może korzystać z tego oprogramowania. Nawet firma, która w Stanach Zjednoczonych jest na cenzurowanym.

Prezes Huawei Consumer Business Software, Wang Chenglu, potwierdził dziś, że EMUI 11 zostanie wydane już niebawem, bo w trzecim kwartale bieżącego roku. Wielką innowacją będzie zastosowanie tak zwanej technologii rozproszonej, którą firma po raz pierwszy chciała zaprząc do pracy już w EMUI 10. Ma to znacząco poprawić szybkość działania softu w różnych scenariuszach. Można powiedzieć, że oprogramowanie będzie uczyło się naszych nawyków i postara się przewidywać kolejne kroki, dzięki czemu EMUI 11 ma być bardzo dynamicznie działającym softem.

Oto wszystko co trzeba wiedzieć o Huawei Mate 40 Pro!

Wstępnie mówi się, że nowa wersja nakładki może zadebiutować na konsumenckiej konferencji Huawei, HDC20. Ta odbędzie się już w sierpniu. Nie zdziwi mnie scenariusz, kiedy – owszem – zobaczymy EMUI 11 już na HDC20, ale oficjalna dystrybucja rozpocznie się dopiero w trzecim kwartale roku. Pewni otrzymania nakładki mogą być posiadacze smartfonów z rodziny P40, a także Mate 40, którego spodziewamy się zobaczyć już na przełomie lata i jesieni. Kto wie, może nawet okaże się, że Mate 40 i Mate 40 Pro jako pierwsze dostaną preinstalowane EMUI w najnowszej wersji?

W tym wszystkim warto zastanowić się jeszcze nad jedną kwestią. Co stało się z Harmony OS? Miała to być odpowiedź Huawei na Androida. To system, nad którym Chińczycy pracowali przez kilka dobrych lat i dużo mówiło się o tym, że kolejne telefony tej firmy będą pracowały właśnie pod kontrolą Harmony OS. A jednak, wciąż mamy ekosystem Androida i rozwijaną nakładkę EMUI. Nie ukrywam, że bardzo mnie ciekawi, jakie plany wobec tej platformy ma producent.

źródło: HuaweiCentral, opracowanie własne. Na zdjęciu głównym: Huawei Mate 30 Pro