Sony Xperia 1 II aparat
Sony Xperia 1 II, Fot. Sony

Polska cena Xperii 1 II do najniższych nie należy

Tegoroczny flagowiec od Sony wzbudza emocje. Urządzenie powstało przy znaczącym udziale inżynierów z działu, który odpowiada za aparaty z rodziny Sony Alpha. Problemem może okazać się być cena.

Sony Xperia 1 Mark 2 – specyfikacja techniczna

Japończycy w wielu kwestiach nadal trzymają się swoich postanowień i Xperia 1 II ma wyświetlacz w proporcjach 21:9. Jest to oczywiście 6,5-calowy panel OLED-owy z rozdzielczości 4K i obsługą HDR oraz DCI-P3.  Nie zdecydowano się na większe odświeżanie, ale zastosowano technologię o nazwie Motion Blur Reduction. Redukuje ona efekt rozmycia pojedynczych klatek, co w niektórych sytuacjach ma dać podobny efekt, jakby w ekranie 90 Hz.

Jeśli chodzi o moc, nowa flagowa Xperia nie ma się czego wstydzić. Napędzą ją 8-rdzeniowy Snapdragon 865, który jest wspierany przez 8 GB pamięci RAM. Na dane przygotowano 256 GB pamięci wbudowanej z możliwością rozszerzenia za pomocą kart microSD. Co bardzo istotne, zastosowano tutaj ogniwo o pojemności 4000 mAh. Nie jest to najbardziej oszałamiający wynik na rynku, ale patrząc na poprzednie smartfony Sony, jest lepiej niż dobrze. Warto wspomnieć, że model ten wspiera Dual SIM.

Sony Xperia 1 II chwalona. Są samplowe fotki!

Sony Xperia 1 II – aparat

Na rynku aparatów, Sony jest bardzo mocnym graczem, ale do tej pory nie przekładało się to na rynek smartfonów. Teraz ma się to zmienić, ale pod tym względem, uwierzę gdy zobaczę to na własne oczy. Japońska firma ma ogromny potencjał, a matryce wydają się być odpowiednio dobrane, ale bez niezależnych testów ciężko jest stwierdzić czy Xperia 1 II będzie w stanie zagrozić liderom rynku.

Na tylnym panelu są trzy aparaty:

  • Główny – 12 Mpix, 24 mm, 1/1,7 cala, przysłona f/1,7, 82 stopnie, Dual Pixel oraz OIS;
  • Teleobiektyw – 12 Mpix, 70 mm, 1/3,4 cala, przysłona f/2,4, 34 stopnie, 3 krotne powiększenie oraz OIS;
  • Ultraszerokokątny – 12 Mpix, 16 mm, 1/2,55 cala, przysłona f/2,2, 124 stopnie oraz Dual Pixel.

Ponadto na tyle znajduje się również czujnik ToF o rozdzielczości 0,3 Mpix, który służy do wykrywania głębi. Warto pamiętać, że niektórzy producenci podają, że jest to oddzielny aparat, co jest moim zdaniem lekkim przekłamaniem.

Istotny jest fakt, że wszystkie te aparaty są chronione przez powłokę ZEISS T, czyli twór innego bardzo uznanego gracza na rynku fotograficznym. Do tej pory to Nokia była znana z takiego partnerstwa i swego czasu wyszło im to na dobre, gdyż Lumie robiły świetnie zdjęcia. Teraz to Sony przejęło pałeczkę.

Sony Xperia 1 II – cena, przedsprzedaż

Jak pisałem wcześniej, tanio nie jest. Sprawę trochę osładzają dołączone do zestawu słuchawki Sony WH-1000XM3, których rynkowa wartość nieznacznie przekracza tysiąc złotych. Tak czy inaczej, 5299 PLN to sporo pieniędzy. Wprawdzie po odjęciu 1100 złotych za rzeczone słuchawki tylko nieznacznie przekraczamy cztery tysiące złotych, jednak to wciąż sporo gotówki, jaką osoba zainteresowana musi wyłożyć na stół.

W Polsce przedsprzedaż potrwa do 14 czerwca. Jeśli chcecie otrzymać WH-1000XM3, to trzeba nabyć telefon właśnie do tego terminu. Pierwsze zagraniczne testy sugerują, że Japończykom udało się stworzyć naprawdę mocne urządzenie, jednak na dziś dzień nie założyłbym się z nikim o to, że Xperia 1 II będzie sprzedażowym hitem. Jako, że przez długie lata byłem fanem Sony, bardzo chciałbym się mylić. Kto wie, może tak zasłużona dla sektora mobile firma zaskoczy nas w tym roku pozytywnie? 😉

źródło: gsmarena, opracowanie własne

More Stories
aparat samsunga galaxy note 9
A teraz szybko, pobieramy One UI 2.1 dla ex-flagowców!