Sony Xperia 1 II chwalona. Są samplowe fotki!

Sony Xperia 1 II aparat
Sony Xperia 1 II, Fot. Sony

Wyniki finansowe Japończyków nie zachwycają. Firma zamknęła 2019 rok z – delikatnie mówiąc – niewielką ilością sprzedanych Xperii. Nadzieją na lepsze jutro dla Sony jest Xperia 1 Mark II. A ta właśnie zyskała bardzo duże wsparcie od cenionego fotografa.

Sony Xperia 1 II – specyfikacja techniczna

Urządzenie oferuje ekran o przekątnej 6,5 cala (21:9, 4K) który wykonany jest w technologii OLED. Wspiera od standardy HDR oraz DCI-P3. Część z Was doceni też brak jakichkolwiek notchy czy dziurek w ekranie na kamerkę selfie. Japończycy zaimplementowali też technologię MBR, która redukuje efekt rozmywania pojedynczych klatek, co daje efekty podobne do tych, jakie zapewniają wyświetlacze z 90 Hz odświeżaniem.

Jeśli chodzi o moc, nowa flagowa Xperia nie ma się czego wstydzić. Napędzą ją 8-rdzeniowy Snapdragon 865, który jest wspierany przez 8 GB pamięci RAM. Na dane przygotowano 256 GB pamięci wbudowanej z możliwością rozszerzenia za pomocą kart microSD. Co bardzo istotne, zastosowano tutaj ogniwo o pojemności 4000 mAh. W połączeniu z technologią odświeżania ekranu oraz świetną optymalizacją softu z jakiej słyną Xperie, o niezłe czasy na baterii można być spokojnym. Warto wspomnieć, że model ten wspiera Dual SIM.

W tym roku Sony znacząco zmieniło swoje podejście do aparatu głównego. Mamy tu zestaw 12 Mpix (f/1.7, Dual Pixel + OIS) + 12 Mpix teleobiektyw z 3-krotnym powiększeniem + 12 Mpix moduł z szerokim kątem (124 stopnie). Całość zamyka nam czujnik 3D ToF. Wszystkie moduły są chronione przez powłokę ZEISS T. Tym samym, Sony przejęło wynalazek, który swojego czasu zapewniał rewelacyjne zdjęcia w Nokiach Lumia.

Xperia 1 II to kompletny smartfon Sony. W końcu!

Xperia 1 II chwalona przez fotografa

Nick Didlick, który udzielił Sony wsparcia, to zawodowy fotograf, który w swojej pracy korzysta z aparatów z rodziny Sony Alpha series 9. Docenił on aplikację Photography Pro, która zapewnia świetne możliwości manipulowania ISO, balansem bieli czy czasem otwarcia migawki. Mężczyzna docenił też ekran w „kinowym” formacie 21:9. Wydaje mi się, że zamiast pisać Wam tutaj o tych wszystkich kwestiach, najprościej będzie wrzucić materiał z YouTube. Znajdziecie tam Xperię w akcji, więc każdy będzie mógł wyciągnąć swoje własne wnioski 😉

Moim zdaniem wygląda to naprawdę dobrze, jednak nie wydaje mi się, aby sukces urządzenia miał zależeć od opinii fotografa ani magii oprogramowania, jakie wdrożyli tutaj Japończycy. Firma musi wreszcie odkuć się pod kątem marketingowym. Kiedyś o Xperiach było głośno, a od pewnego czasu występują one w reklamach coraz rzadziej. Byłoby też bardzo miło, gdyby firma postanowiła powalczyć o nasze serca ceną Xperii 1 Mark II.

Nawet najlepszy telefon, jeśli jego cena będzie zaporowa, pozostanie tylko ciekawostką, która może i robi dobre fotki, jednak mało kto nosi taki telefon w swojej kieszeni. Zwłaszcza w tym roku, kiedy świat dodatkowo musi zmagać się z pandemią, co dla wielu z nas oznacza konieczność zaciskania pasa i ograniczania wydatków. Bez wątpienia jest to przełomowa Xperia, jednak aby sprzedała się ona w satysfakcjonujących ilościach, firma musi podejść do jego premiery zupełnie inaczej, niż miało to miejsce rok czy dwa lata temu.

Sony – trzymam za Was kciuki 🙂

źródło: Sony na YouTube, opracowanie własne