Poznajcie ElliQ, asystenta dla seniorów

asystent dla seniora
ElliQ, fot: producenta

Dzień babci i dzień dziadka zbliżają się wielkimi krokami. Do tej pory dawaliśmy naszym babciom i dziadkom dość „tradycyjne” prezenty. Wiele jednak wskazuje na to, że już za pewien czas będziemy mogli im podarować w pełni funkcjonalnego asystenta stworzonego z myślą o osobach starszych.

Inteligentny asystent dla seniora

Rynek asystentów głosowych wydaje się być dość przewidywalny. Zdecydowana większość konsumentów kojarzy Google Home, Alexę od Amazona czy ekosystem od Apple. Jasne, swoje rozwiązania po cichu rozwija też Ikea czy Xiaomi, jednak nawet ci producenci muszą patrzeć na kompatybilność z produktami „wielkiej trójki”. Warto też zwrócić uwagę na to, że zwykle patrzymy na inteligentnego asystenta bardzo ogólnie. Do niedawna nie mieliśmy w tej grupie produktów podziału na grupy wiekowe, jednak dzięki ElliQ może się to zmienić.

Inteligentny dom 2020 według IKEA to poezja

Filozofia, która przyświecała twórcom zdaje się być bardzo prosta. Inteligentny asystent dla seniora ma uwolnić go od tych obowiązków, które z wiekiem stają się coraz bardziej kłopotliwe. Już w tej chwili system potrafi łączyć połączenia telefoniczne i tworzyć wideokonferencje. ElliQ troszczy się też o domową rutynę, przypominając o konieczności zażycia leków czy wypiciu odpowiedniej ilości płynów.

ElliQ, fot: producenta

Ciekawostką jest tryb aktywacji. Nie od dziś wiadomo, że część osób starszych wraz z upływem lat zaczyna „wycofywać się” ze społeczeństwa. Asystent ma to zmienić. Jeśli użytkownik większość czasu spędza sam, to sprzęt będzie potrafił zarówno zaplanować kalendarz dnia, jak i pozwoli na wspólne granie w gry, a nawet porozmawia z osobą starszą, by dotrzymać jej towarzystwa. Miłym akcentem jest to, że – zgodnie z deklaracją producenta – użytkownik będzie musiał pamiętać tylko o tym, by zapewnić ElliQ źródło prądu. To spore ułatwienie.

Gdzie tkwi haczyk? Cóż, nie da się nie zauważyć, że cena, która w przedsprzedaży ma wynieść 1499 dolarów, czyli niemal 5800 złotych, to pierwsza przeszkoda, która dla wielu osób może być nie do przejścia. Warto też mieć na uwadze, że w chwili obecnej z dobrodziejstw inteligentnego asystenta głosowego dla seniorów mogą korzystać tylko osoby komunikujące się po angielsku. Producent nie wyklucza poszerzenia listy wspieranych języków, jednak na polski z pewnością trochę sobie poczekamy. Mimo wszystko, idea stojąca za projektem jest po prostu świetna.

źródło: strona producenta, opr. własne