Samsung pokazuje klimatyzator sterowany sztuczną inteligencją

Fot: producenta

Popularne SI, czyli sztuczna inteligencja świetnie przyjęła się w branży smartfonów. W 2018 i 2019 roku wielokrotnie okazywało się, że oprogramowanie potrafi świetnie dobierać kluczowe parametry dla zdjęć czy wideo. Czy technologia odniesie ten sam sukces w klimatyzatorach? Samsung chce to przetestować, wypuszczając na rynek serię Wind-Free, którymi steruje sztuczna inteligencja.

To świeżutki news, który bezpośrednio wynika z tego, że trwają właśnie targi handlowe Interclima. Nie mogło na nich zabraknąć Samsunga, który przywiózł naprawdę ciekawą innowację. Nowa gama klimatyzatorów na 2020 rok to połączenie tradycji z nowoczesnością. Z jednej strony mamy chłodzenie Wind-Free, które w klimatyzatorach tego producenta nie jest niczym nowym, a z drugiej strony wyłania się sztuczna inteligencja czy spełnienie wysokich norm w zakresie energooszczędności.

Pozwólcie, że jeszcze przez moment opowiem wam o technologii Wind-Free. Podejrzewam, że wielu z Was – tak samo jak ja – zetknęło się z czymś, co określam mianem „agresywnego chłodzenia”. Wiecie, chodzi mi o ten moment, kiedy w gorący, letni dzień, gdy za oknem jest grubo ponad 30 stopni Celsjusza, a ktoś ustawi nawiew z klimy na 19 stopni. Uczucie tego zimnego podmuchu wiatru na szyi czy plecach nie jest niczym miłym. Wind-Free, dzięki zastosowaniu aż tysiąca mikrootworów eliminuje ten efekt, niwelując bijące w nas co jakiś czas podmuchy zimnego powietrza.

Smart-klimatyzator? Da się zrobić

Fot: producenta

Najważniejszą innowacją, jaką w swoje urządzenia wdrożyli Koreańczycy jest sztuczna inteligencja. Analizuje ona warunki w pomieszczeniu, nasze preferencje co do temperatur oraz trybu chłodzenia, a nawet warunki pogodowe panujące na zewnątrz. Następnie w oparciu o te zmienne, SI uruchamia urządzenie z parametrami, które powinny idealnie pasować do użytkownika. Zaoszczędzamy więc sporo czasu na klikaniu w przyciski na pilocie od klimatyzatora.

Ciekawostką jest też wbudowany czujnik ruchu MDS. Monitoruje on ruchy użytkownika, aby zapewnić wydajne chłodzenie i nie marnować energii, gdy przebywamy poza pomieszczeniem, w którym znajduje się klimatyzator od Samsunga. Urządzenie potrafi też samoczynnie przejść w tryb czuwania. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby utrzymywało ono dla nas temperaturę na optymalnym poziomie. Taka funkcja również znalazła się w ustawieniach.

Miłym akcentem jest też wyposażenie urządzenia w energooszczędną sprężarkę Digital Inventer Boost. Najwyższy model klimatyzatora z linii Wind-Free spełnia normę energetyczną A+++. Mówimy tu o oszczędzaniu energii zarówno dla sezonowego współczynnika SEER jak i SCOP. Producent chwali się, że jest to najwyższa ocena energooszczędności, jaką można otrzymać w Europie. Jeśli poza przyjemnymi, chłodnymi pomieszczeniami przepadacie też za niewygórowanymi rachunkami za prąd, jest to dla Was świetna wiadomość.

Urządzenia trafią do sklepów w bliskiej przyszłości. Precyzując, w pierwszym kwartale 2020 roku. Niestety, ale Samsung nie podał jeszcze oficjalnych cen dla klimatyzatorów ze sztuczną inteligencją. Gdy tylko będą one znane, poinformujemy Was o tym w odrębnym wpisie 🙂

źródło: informacja prasowa