Samsung zmieni oblicze robotów, jakie znamy?

inteligentny robot Samsung
Samsung Ballie fot. Samsung

Lubiany producent z Korei Południowej przedstawił swoją wizję robotów-towarzyszy. Kształtem przypominają one małą piłkę, jednak nie dajcie się zwieść pozorom. To naszpikowane elektroniką roboty, które już teraz potrafią wiele.

Inteligentny robot od Samsunga?

Mały, żółty robot o nazwie Ballie. Według wizji Samsunga, to właśnie to akcesorium będzie pełnić rolę inteligentnego asystenta domowego. Urządzenie wykorzystuje mobilny interfejs, sztuczną inteligencję, wspiera tryb aktywacji głosowej i ma na wyposażeniu kamerkę, dzięki której rozpoznać zarówno użytkowników jak i – co ciekawe – nasze zwierzaki. Warto również zaznaczyć, że producent przygotował kilka wersji kolorystycznych, więc będzie można wybrać między kilkoma wersjami Samsung Ballie.

Działanie sprzętu można porównać do asystenta głosowego w skali makro. Formalnie, tak samo, jak asystent w smartfonie, jest to po prostu nasz towarzysz, który pomaga planować dzień i odpowiada na pytania użytkownika, ale jego wyróżnikiem jest to, że jeździ on za nami po domu 😉 Poza zwykłymi poleceniami Ballie może być naszym budzikiem, asystentem fitness czy mobilną kamerą, która potrafi łączyć się z innymi akcesoriami smart-home.

Przystawka Smart TV – TOP5 najciekawszych urządzeń

Ballie sprawdzi się również jako towarzysz dla naszego prawdziwego zwierzaka, gdy właściciele są na przykład w pracy. Wyobraźmy sobie, że nasz pupil zostaje sam w domu. Dzięki AI zaprezentowany robot będzie w stanie zapewnić mu dostęp do wody czy karmy (o ile zainwestujemy w  inteligentne podajniki). Co, jeśli Ballie zauważy, że w mieszkaniu panuje bałagan? Producent pomyślał i o tym. Robot sam aktywuje kompatybilny odkurzacz, który posprząta to zanieczyszczenie przed naszym przyjściem. Dokładnie takie zastosowanie Samsung pokazał w materiale promującym to akcesorium.

Wierzymy, że AI to przyszłość spersonalizowanej opieki – powiedział Sebastian Seung, wiceprezes wykonawczy i główny naukowiec w Samsung Electornics.

Rzeczywiście, kiedyś takie sprzęty będą w stanie przypomnieć nam o zażyciu lekarstw, a kto wie, może i umożliwią o wiele więcej?

To tylko część tego, co potrafi robot od Samsunga. Z pewnością z czasem jego funkcje zostaną z czasem o wiele bardziej rozbudowane i znacząco ułatwią nam życie. Ciekawi mnie tylko jedna rzecz – jak ładuję się ta kulka? Czy posiada ona jakaś indukcyjną podstawkę, a może trzeba będzie ręcznie ją ładować za pomocą kabla? Na spocie widać jakiś port, prawdopodobnie USB-C i to może on jest poszukiwanym przeze mnie modułem?

Nie wiemy, na jakich rynkach pojawi się Samsung Ballie. Nie znamy też jego ceny ani języków, jakie będzie wspierać. Oby tylko producent nie postawił na połączenie go z Bixby, bowiem oznaczałoby to, że na komunikację w języku polskim, trzeba by było trochę poczekać.

Źródło: Samsung opr. własne