samsung galaxy s20 ultra
Fot: własne

Smartfony Samsunga zastąpią dowody tożsamości?

Mimo postępującej informatyzacji, wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy dowód osobisty w tradycyjnej wersji trzeba mieć ze sobą. A gdyby tak – wreszcie – dało się go pełnoprawnie zastąpić smartfonem?

Dowód osobisty w smartfonie?

Na ten moment funkcja będzie testowana u naszych zachodnich sąsiadów, w Niemczech. Samsung ogłosił, że tamtejszy krajowy identyfikator elektroniczny (czyli taki jakby e-dowód) będzie dostępny na jego urządzeniach. Wszystko dzięki współpracy na wyłączność z Federalnym Urzędem Bezpieczeństwa Informacji i Deutsche Telekom Security. Usługa ma zostać uruchomiona już niebawem, a jej głównym wyróżnikiem mają być komfort i bezpieczeństwo.

Samsung zyskał uznanie w oczach niemieckich urzędników ze względu na wbudowany chip zabezpieczający, jaki znajduje się w telefonach z rodziny Galaxy S20, w tym S20 Ultra. Sprawia on, że newralgiczne dane mogą być przechowywane lokalnie w telefonie, a nie w chmurze danych, będąc w każdej chwili pod ręką, bez żadnych obaw o to, czy akurat będziemy w zasięgu globalnej sieci danych czy nie. To duży krok naprzód.

Samsung Galaxy S20 Ultra – recenzja po czasie

Nie jest żadną tajemnicą, że Niemcy chcą szerzej iść w e-dokumentację oraz e-dowody osobiste z prawdziwego zdarzenia. Tamtejsi urzędnicy stoją na stanowisku, iż przyszłość ma być o wiele bardziej cyfrowa i mobilna niż obecnie. Nielimitowany dostęp do danych musi jednak zazębiać się z bezpieczeństwem na najwyższym poziomie. E-dowód osobisty to dokument, który musi być zabezpieczony najlepiej, jak to tylko możliwe.

Rząd federalny już w w trzecim kwartale tego roku ma wydać odpowiednią aplikację, która będzie wchodziła w skład szerokiej puli rozwiązań o nazwie eGovernment. Podobno apka ma kompleksowo podejść do wielu możliwych scenariuszy użytkowania (na przykład identyfikacji osoby, wizyty w szpitalu itp) jednak pełna funkcjonalność wciąż jest zagadką. Na ten moment tylko posiadacze telefonów z rodziny Galaxy S20 będą mieli do niej dostęp, jednak można założyć w ciemno, że tegoroczny Note 20 także zostanie dodany do listy.

Samsung już teraz zapowiada, że – w ramach współpracy – zakres danych gromadzonych na chipie eSE będzie z czasem coraz szerszy. Nie wiadomo, na jaki czas została podpisana umowa o strategicznym partnerstwie. Nie wiemy też, czy znalazła się w niej jakaś klauzula, która dopuściłaby do oprogramowania innych producentów, na przykład Apple, Xiaomi czy Huawei. Tak czy inaczej, wygląda to naprawdę ciekawie.

źródło: gsmarena, opracowanie własne. Na zdjęciu głównym: Samsung Galaxy S20 Ultra

More Stories
kody QR koronawirus
Akcja dzieje się w Polsce. Aplikacja może nadać nam trzy kolory i ocenić czy możemy zrobić zakupy