Sony Xperia Pro to pierwszy profesjonalny smartfon?

Sony Xperia Pro
Sony Xperia Pro, fot. Sony

Podczas prezentacji najnowszych urządzeń z linii Xperia, Sony wspomniało o dość unikalnym wariancie flagowca – Xperii Pro. Co ważne, ten model ma być Pro, nie tylko z nazwy.

Zacznę od tego, że model ten jest pod wieloma względami bliźniaczy z najnowszym flagowcem, czyli Xperią 1 II. Właśnie dlatego nie będę opisywać podstawowych parametrów czy specyfikacji, a skupię się jedynie na różnicach między tymi modelami.

Sony Xperia Pro, a Xperia 1 II – czym się różnią?

Model Pro ma być przeznaczony dla profesjonalistów, co oznacza, że wzięto wszystko co dobre z podstawowego wariantu i dopieszczono go kilkoma elementami. Jeśli chodzi o specyfikację, różnicą widoczną na papierze jest wykorzystanie dwukrotnie większej pamięci wbudowanej, czyli kości 512 GB w standardzie UFS.

Zadbano również o stabilniejsze połączenie 5G, ponieważ w Xperii Pro jest aż 16 anten po każdej stronie urządzenia. Ma to zagwarantować pełne i bezproblemowe pokrycie sygnału w 360 stopniach. Ponadto sprzęt ten został wyposażony w złącze micro HDMI, dzięki czemu można go podłączyć do kamer czy też aparatów.

Te dwie funkcje wzajemnie się uzupełniają, ponieważ Xperie Pro może służyć jako modem do przesyłania obrazu bezprzewodowo, nawet z profesjonalnych kamer. Sony chwaliło się, że takie rozwiązanie może być używane przy dużych wydarzeniach sportowych. Ponadto dzięki świetnego panelowi, można wykorzystać go jako ekran poglądowy dla kamery czy też aparatu.

To nie wszystko, gdyż zadbano również o lepsze chłodzenie. W środku znajdują się grafitowe płytki oraz komora parowa, które mają zapewnić odpowiednią temperaturę, nawet podczas długotrwałej pracy. Ostatnią już zmianą jest dodatkowy klawisz funkcyjny po prawej stronie ekranu, który można będzie dowolnie skonfigurować.

Patrząc na zdjęcia, widać również, że model ten będzie nieco grubszy niż standardowy wariant. Bardzo możliwe, że nie będzie już szklany.

Sony jako jedyny producent dobrze wykorzystuje dopisek Pro

Możecie się nie zgodzić, ale moim zdaniem jest to pierwszy smartfon, który rzeczywiście zasługuje na dopisek pro. Sony oprócz dodania nieco lepszych bebechów sprawiło, że profesjonaliści dostaną coś więcej. Ciężko ocenić czy model ten odniesie sukces, ponieważ to chyba pierwszy taki projekt dużej firmy na rynku mobilnym.

Nie wiadomo na razie kiedy Xperia Pro trafi na rynek oraz ile będzie kosztować. Nie jest jasne nawet to czy ten model trafi w ogóle na rynek konsumencki. Moim zdaniem jedną z opcji jest to, że będzie on sprzedawany jedynie dużym firmom do konkretnych zastosowań. Na razie nie padły żadne oficjalne oświadczenia od Sony, ale to jest dość prawdopodobne rozwiązanie. Ewentualnie może pojawić się na kilku wybranych rynkach w bardzo wysokiej cenie.

Nie ważne od tego jak zostanie to rozwiązane, Sony Xperia Pro może być kluczowym elementem dla japońskiej korporacji. Może to jest drogą, którą powinna pójść ta firma, żeby utrzymać się na rynku mobilnym?

Źródło: informacje prasowe Sony, opr. własne