Suszarka do prania: TOP5 polecanych urządzeń

Fot: Pixabay

Suszarki do prania cieszą się ostatnio coraz większą popularnością. Co ważne, urządzenia tego typu można kupić za całkiem przystępne kwoty. Dziś zaprezentuję Wam pięć ciekawych suszarek do prania, nad którymi na pewno warto się zastanowić.

Na początku jestem Wam winien małą informację. Mogłoby się wydawać, że suszarka suszarce równa. Cóż, nie zawsze to tak wygląda. Powinniście wiedzieć o tym, że w tym segmencie rynku mamy podział na dwie główne grupy produktów. W dużym skrócie, ten podział prezentuje się następująco:

  • suszarki kondensacyjne,
  • pralko-suszarki

Suszarki kondensacyjne działają w oparciu o gorące powietrze, które ogrzewa pranie. Po uprzednim ogrzaniu powietrza, para przechodzi dalej, gdzie kondensuje w wodę. Cały proces jest kilkakrotnie powtarzany, aż do skutku, czyli do szybkiego wysuszenia naszej odzieży. Suszarka kondensacyjna, to odrębne urządzenie, więc warto zastanowić się nad tym, czy w naszej łazience mamy zarezerwowaną dla niego wystarczającą ilość miejsca. Bez dwóch zdań jest to jednak rozwiązanie najbardziej kompletne, a często także i najszybsze.

Pewnego rodzaju hybrydą jest połączenie pralki z suszarką, czyli – jak sama nazwa podpowiada – pralkosuszarki. Urządzenie najpierw pierze, a następnie – zazwyczaj również w drodze kondensacji – dodatkowo suszy nasze ubrania. O ile oczywistym atutem jest oszczędność miejsca, o tyle trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zakup dobrej pralko-suszarki może już nieco bardziej obciążyć nasz budżet.

Pralko-suszarka Samsung Add Wash WD80K5A10OW/EO

Pralko-suszarka LG Slim F2J6HM0W, fot: producenta

Pralki i rozwiązania AGD od Samsunga są obecnie na topie. Producent bardzo ładnie rozwinął tę grupę urządzeń, wprowadzając na rynek kilka godnych uwagi innowacji. Jednym ze sprzętów gospodarstwa domowego, który jest bardzo chwalony przez użytkowników, jest rzeczona pralko-suszarka. Pomieści ona maksymalnie 8 kilogramów prania, a w trybie suszarki możecie jednorazowo wysuszyć do 4,5 kilograma odzieży.

Producent chwali się technologią Air Wash, dzięki której odzież będzie będzie nie tylko uprana, ale i zdezynfekowana. Samsung deklaruje, że strumień podgrzanego powietrza ma usuwać bakterie, drobnoustroje, a także brzydkie zapachy. Urządzenie napędza nagradzany silnik Digital Inventer, a dzięki wsparciu dla aplikacji System Smart Check możecie szybko przejrzeć ogólne dane o stanie pralko-suszarki oraz potencjalnych awariach. Add Wash WD80K5A10OW/EO spełnia normy klasy energetycznej A. Sprzęt waży 77 kilogramów, mierząc przy tym 60 x 85 x 60 cm.

Pralko-suszarka LG Slim F2J6HM0W

Pralko-suszarka LG Slim F2J6HM0W, fot: producenta

Urządzenie od LG jest świetnym przykładem na to, że sprzęt o stosunkowo niedużych gabarytach może być wielozadaniowy. Pralko-suszarka tego producenta waży tylko 64 kg (waga netto), a mieści się w wymiarach 60 cm szerokości x 45 cm głębokości x 85 cm wysokości. Nazwa „Slim” to w tym przypadku coś więcej niż tylko marketingowe chwalenie się. Spokojnie jestem sobie w stanie wyobrazić, że ten sprzęt zmieści się nawet do niedużej łazienki w mieszkaniu M3.

Urządzenie mieści 7 kg prania, a jednorazowo można w nim wysuszyć do 4 kg odzieży. Sprzęt ma na wyposażeniu moduł NFC, dzięki czemu – z pomocą dedykowanej aplikacji – możemy szybko podejrzeć najważniejsze informacje o stanie technicznym i praniu. LG chwali się też zmyślnym silnikiem, który nie dość, że oferuje aż 16 programów prania, to jeszcze pracuje cicho. Deklarowana głośność w decybelach wynosi 57 db podczas prania i 73 gdy pralko-suszarka wiruje. Urządzenie spełnia normy klasy energetycznej B.

Suszarka BEKO DS7433RX

Suszarka BEKO DS7433RX, fot: producenta

Kolejny produkt, na jaki chciałem zwrócić Waszą uwagę, to rasowa suszarka od Beko. Urządzenie oferuje szereg świetnych rozwiązań, pośród których szczególnie docenicie zmienny kierunek wirowania bębna. Po co ta funkcja? W dużym skrócie, zapobiega ona gnieceniu się prania. Po stronie atutów wskazałbym też na tryb ochrony łagodnych tkanin oraz pojemność, która wynosi aż 7 kg. Miłym akcentem jest też tryb szybkiego suszenia. Jeśli dacie do suszarki Beko kilogram odzieży, urządzenie wysuszy je w zaledwie 30 minut.

Suszarka od Beko spełnia normę energetyczną A++. Sprzęt waży 48,5 kg, mierząc przy tym 84,6 cm wysokości, 59,5 cm szerokości i 54 cm głębokości. Warto odnotować, że drzwi mają aż 38 cm. Pozwala to szybko załadować do suszarki odzież, którą chcemy wysuszyć. Bardzo spodobała mi się kompatybilność z pralkami Beko. Można dokupić specjalny łącznik, który umożliwi ustawienie suszarki na pralce, która ma głębokość co najmniej 50 cm. Świetna sprawa, która dodatkowo ułatwia rozsądne gospodarowanie miejscem w łazience.

Suszarka INDESIT IDV 75

Suszarka INDESIT IDV 75, fot: producenta

Jeśli marzy Wam się suszarka, którą można kupić za mniej niż tysiąc złotych, to wydaje mi się, że warto pochylić się nad tym produktem. Jest to prosta suszarka wywiewowa, która pomieści 7 kg odzieży. Nie ma tu może dziesiątek zaawansowanych funkcji czy sterowania z poziomu aplikacji, jednak trudno byłoby spodziewać się tego w tej kategorii cenowej. Możemy wybrać między innymi program suszenia lub czas, jaki chcemy na nie przeznaczyć.

Suszarka waży 28 kg, mając przy tym 85 cm wysokości, 59,5 cm szerokości i 55 cm głębokości. Producent deklaruje, że sprzęt spełnia normy klasy energetycznej B. Deklarowana głośność, to 69 dB. Urządzenie ładowane jest od frontu, ma też na wyposażeniu technologię wentylacji powietrza z oszczędnym zużywaniem energii. Jeśli szukacie prostego sprzętu do suszenia odzieży, który nie kosztuje kroci, jest to całkiem dobra opcja.

Suszarka Electrolux EW6C527PP

Suszarka Electrolux EW6C527PP, fot: producenta

Kończymy urządzeniem, które bez trudu można kupić za kwotę zbliżoną do 1400 złotych. Dużym wyróżnikiem suszarki jest tryb SensiCare, który potrafi dostosować czas suszenia do poziomu wilgotności prania. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu. Wydaje mi się też, że jest to jedna z tych innowacji, które bez chwili zawahania można określić mianem bardzo praktycznych. Doceniam też to, że możemy wybrać, w którym kierunku będą otwierały się drzwiczki suszarki. Pozwala to dopasować sprzęt pod pomieszczenie, gdzie zamierzamy z niego korzystać.

Suszarka ma pojemność 7 kg. Bęben wykonano z cynku, a deklarowany poziom hałasu, to 66 dB. Sprzęt ma na wyposażeniu wiele różnych programów, w tym choćby taki, który pozwoli szybko wysuszyć bawełnę czy tworzywa syntetyczne. Waga netto wynosi 36,96 kg, a wymiary urządzenia, to 85 x 59,6 x 57 cm. Electrolux EW6C527PP spełnia normy klasy energetycznej B. Urządzenie może i nie wspiera funkcji smart, jednak w tej cenie oferuje wiele użytecznych rozwiązań.

Podsumowanie

Trudno wybrać suszarkę lub pralko-suszarkę dla każdego. Miłym akcentem jest to, że rynek daje nam naprawdę duży wybór. Raz jeszcze podkreślę, że w 2019 roku bez większego wysiłku znajdziecie pralko-suszarkę, za którą zapłacicie jakieś 2500 złotych. Podkreślam, że nie będzie to sprzęt no-name. W tej cenie mamy do wyboru wiele naprawdę dobrych konstrukcji. Pytanie jaką suszarkę wybrać zależy też od tego, jak dużą ilość miejsca możecie wydzielić na tego typu akcesorium.

Jeśli macie mieszkanie z niezbyt dużą łazienką, to pralko-suszarka wydaje się być naturalnym wyborem. Polecam Wam jednak zapoznać się z ofertą Beko. Jak pisałem Wam wcześniej, część z suszarek tej firmy daje się ustawić na pralce Bosch. Następnie możemy połączyć oba produkty przez specjalny łącznik. To bardzo mądre zagranie, które zasługuje na pochwałę. Do tej pory niezbyt dużo firm szło w stronę „rozbudowy w pionie”, co wydaje się być dość naturalnym kierunkiem na małym metrażu.

Jeśli macie w piwnicy swoją suszarnię lub po prostu, gdy macie dużo miejsca w łazience, na pewno warto postawić na dwa urządzenia: pralkę oraz suszarkę. Dużą różnicę wykonuje tu pojemność bębna. Pralko-suszarka zwykle oferuje pojemność zbliżoną do 4-5 kg na odzież do suszenia. W przypadku samodzielnych suszarek bez trudu można kupić sprzęt, który zapewni 7-8 kg na odzież. W perspektywie nieco dłuższego czasu mówimy tu nie tylko o oszczędności czasu, ale i energii elektrycznej, czyli o realnych pieniądzach.

Tym samym, suszarka do prania w 2019 roku to w dużej mierze kompromis między pieniędzmi, jakie mamy do wydania, a miejscem, którym dysponujemy. Ot, taki refleksyjny wniosek na zakończenie tekstu 🙂