Top 5 najciekawszych smart żarówek dostępnych w Polsce

Żarówka
Żarówka, fot. pexels.com (pixabay)

Inteligentne żarówki to jedne z lepszych gadżetów na rozpoczęcie swojej przygody ze smart home. Nie kosztują fortuny, a potrafią wnieść sporo do każdego mieszkania. Wybór jest ogromny, ale kilka modeli wyróżnia się na tle innych.

Jaką żarówkę wybrać?

Zanim przedstawię Wam kilka propozycji, czuję się w obowiązku napisać, że nie każda żarówka będzie warta Waszych pieniędzy. To często wcale nie jej wina. Wybór na rynku jest tak duży, że warto poświęcić chwilę, żeby wybrać żarówki, które będą najbardziej odpowiednie pod względem ceny, możliwości czy zgodności z innymi gadżetami.

Bardzo ważną kwestią jest również to, czy potrzebujecie żarówek RGB (świecących na wiele kolorów) czy wystarczą Wam takie świecące światłem białym o różnej barwie. Te pierwsze robią zdecydowanie lepsze wrażenie, ale są często kilkukrotnie droższe, a i w wielu miejscach ich zalety nie będą wykorzystane. Sam planuję kupić kilka żarówek, ale czy w kuchni, łazience czy salonie rzeczywiście potrzebuję możliwości zmiany oświetlenia na czerwone, niebieskie lub fioletowe?

Nie do końca, dlatego do tych pomieszczeń kupię na pewno zdecydowanie tańsze żarówki. Na te z RGB zdecyduję się w biurze, gdzie będę wykorzystywać różnokolorowe światło. Pamiętajcie o tym, ponieważ często ktoś kupuje najdroższe rozwiązania, potem nie wykorzystuje wszystkich funkcji, a i tak twierdzi, że inteligentne żarówki są drogie. Nie muszą takie być, ale trzeba podejść do tematu… inteligentnie.

IKEA TRÅDFRI LED E27
IKEA TRÅDFRI LED E27, fot. Ikea.com

IKEA TRÅDFRI LED E27

Muszę przyznać, że jeszcze nie miałem przyjemności korzystać z inteligentnych żarówek od IKEA, ale na pewno je sprawdzę przy wyborze czegoś dla siebie. Szwedzka sieć weszła bardzo mocno w segment smart home i obecnie oferuje całkiem sporo gadżetów w przystępnych cenach. Tak, największą zaletą TRÅDFRI może być ich cena.

Za podstawową żarówkę trzeba obecnie zapłacić 35 złotych, co jest moim zdaniem bardzo atrakcyjną kwotą. Oczywiście można ją sparować z innymi urządzeniami (np. ściemniaczem) smart home marki IKEA. Do sterowania całością wystarczy aplikacja na Waszym smartfonie.

Yeelight LED Smart Bulb 1S RGB

Yeelight LED Smart Bulb 1S RGB
Yeelight LED Smart Bulb 1S RGB, fot. yeelight-polska.pl

Żyjemy w Polsce, a tutaj zasada jest prosta. Nie ma dobrego rankingu elektroniki bez Xiaomi w zestawieniu. Oczywiście nie mogłem zerwać z tą zasadą, szczególnie że mam żarówki marki Yeelight i wiem, że to bardzo ciekawy wybór. Kwota jaką przyjdzie nam zapłacić za żarówkę z RGB to ok. 90 złotych, co moim zdaniem jest bardzo dobrą ofertą. Oczywiście i tak warto polować na promocje, gdyż często zdarza się trafić ją jeszcze taniej.

Warto się nią zainteresować również dlatego, że ma całkiem sporo funkcji, a sam produkt jest dobrej jakości. Jedyne co mi przeszkadza w żarówkach Yeelight to ich konfiguracja, gdyż jest bardzo losowa. Na niektórych telefonach trwała kilka chwil, a na innych za nic nie udawało mi się połączyć. No i tryb „dyskoteka” pozwala dynamicznie zmieniać kolory, co jest kompletnie nieprzydatne, ale sprawia sporo frajdy.

HYKKER RGBW 9 W
HYKKER RGBW 9 W, fot. hykker.com

Hykker RGBW 9 W

Kolejna żarówka, której jeszcze nie miałem możliwości sprawdzić, ale zrobił to za mnie Andrzej, który opisał wszystko w swojej recenzji: HYKKER, SMART HOME Z BIEDRONKI (RECENZJA).

Przede wszystkim jest to jedna z najtańszych na rynku żarówek ze światłem RGB. Ciężko jest znaleźć za 49,99 złotych produkt z takimi możliwościami, co jest dobrym argumentem do sprawdzenia czy taki gadżet przyda się w Waszym domu. Oczywiście istnieje specjalna aplikacja, w której będziecie mogli sterować całym oświetleniem.

Philips Hue E27

PHILIPS HUE E27
PHILIPS HUE E27, fot. meethue.com/

Kolejną żarówką jest propozycja Philipsa, czyli jednego z istotniejszych graczy na tym rynku. Jakiś czas temu trafił do mnie spory zestaw testowy, w którym znalazły się między innymi te żarówki, więc bardziej zainteresowanych tematem pozwolę sobie odesłać do tamtego tekstu: PHILIPS HUE – ŚWIETNY ZESTAW SMART OŚWIETLENIA (RECENZJA).

Jeśli interesują Was tylko żarówki, muszę powiedzieć, że to zdecydowanie jedne z lepszych sprzętów tego typu na rynku. Konfiguracja jest bardzo prosta, aplikacja działa sprawnie, a poza nią można korzystać z włącznika czy też programu na komputerze. Ogrom funkcji zadowoli nawet bardziej wymagających użytkowników, ale to wszystko ma swoją cenę.

Jedna taka żarówka to wydatek rzędu 230 złotych (wariant RBG nazywany przez producenta White and color ambiance), co zdecydowanie nie jest małą kwotą. Warto zobaczyć zestawy sprzedażowe, ponieważ często wychodzą one zdecydowanie bardziej atrakcyjnie, oczywiście jeśli chcecie kupić kilka produktów.

PHILIPS HUE ST64 E27 FILAMENT EDISON
PHILIPS HUE ST64 E27 FILAMENT EDISON, fot. meethue.com/

Philips Hue ST64 E27 Filament Edison

Ostatnia z opisywanym żarówek to produkt Philipsa. Wzorowana jest na żarnikowy odpowiednik sprzed lat. Model ten ma wszystkie zalety znane z innych inteligentnych serii tego producenta (jak sterowanie głosem czy poprzez aplikację), ale wyróżnia się swoim designem. Moim zdaniem jest to świetne połączenie nowoczesnych technologii oraz unikalnego wyglądu, co może idealnie wpasować się do wielu mieszkań.

Sam chciałbym, żeby niektóre pomieszczanie w moim mieszkaniu były bardzo ciepłe i przytulne. Taka żarówko jest jednym z elementów, które świetnie sprawdzi się w tym celu. Co istotne, nie jest to drogie rozwiązanie, ponieważ cena tego modelu to ok. 90 złotych.

Smart żarówek na rynku jest sporo, a będzie ich jeszcze więcej!

Gdy tworzyłem ankietę o najbliższej przyszłości segmentu smart home, oświetlenie zajęło jedno z czołowych miejsc. Sam również jestem zdania, że to jeden z ważniejszych trendów i na rynku będzie pojawiać się coraz więcej producentów ze swoimi propozycjami. Ponadto nie znam obecnie lepszego i łatwiejszego produktu na rozpoczęcie przygody z inteligentnymi gadżetami.

Jeśli miałbym doradzić jeszcze jedną rzecz przy zakupie, nie wydawajcie na początku fortuny. Warto sprawdzić jakie żarówki będą Wam odpowiadać (pod względem światła, funkcji czy aplikacji), więc lepiej jest zacząć ostrożniej.