Router, to w erze internetu jeden z tych sprzętów, który odgrywa bardzo duże znaczenie. Właśnie to akcesorium pośrednio odpowiada za jakość sygnału w naszym domu lub mieszkaniu. Może więc warto zainteresować ofertą TP-Link’a, który udowadnia, że standard WiFi 6 nie musi kosztować kroci?
Tani router WiFi 6?
Nowe urządzenia od TP-Link noszą nazwy Archer AX10 i Archer AX50. W komunikacie prasowym firma bardzo wyraźnie pisze, że kluczowym aspektem jest cena. Co ważne, wiele wskazuje na to, że w parze z tą ceną powinna iść całkiem wysoka jakość. Co potrafią sprzęty z logo TP-Link na obudowie? Całkiem sporo. Rozpocznijmy sobie jednak od tego, na co będą mogli liczyć posiadacze Archera AX50.
Sprzęt działa w dwóch pasmach sieci bezprzewodowej o łącznej przepustowości sięgającej 2402 Mb/sekundę w paśmie 5 GHz i 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz. Router jest zgodny z technologią OFDMA i MU-MIMO. Te dwie dość tajemniczo brzmiące nazwy mają zapewnić podłączonym sprzętom lepsze wykorzystanie pasma względem dość wysłużonego standardu 801.11 ac, który wciąż można odnaleźć u wielu producentów.
Jeśli zdecydujecie się na tańszą wersję, AX10, również będziecie mieli do wykorzystania dwa pasma, jednak tutaj prędkości wyglądają już nieco inaczej. Precyzując, 1201 MB/s w paśmie 5 GHz i 300 Mb/s przy 2,4 GHz. Oba Archery wspierają technologię transmisji kierunkowej, co powinno być szczególnie użyteczne dla osób, które mieszkają lub pracują na sporym metrażu. Producent deklaruje też, że oba urządzenia są uzbrojone w technologie, które mają na celu jak największą redukcję zakłóceń sygnału.
Archer AX50 posiada cztery gigabitowe porty LAN oraz port USB 3.0. Niżej lokowana wersja produktu – Archer AX10 – ma tylko czetery gigabitowe złącza LAN, na port USB zabrakło już miejsca. Miłym akcentem jest kompatybilność sprzętów z Alexą od Amazona. Tym samym, można sterować nimi za pomocą poleceń głosowych. Oba sprzęty są objęte trzyletnią gwarancją producenta. Cieszy, że TP-Link daje trochę więcej niż standardowe dwa lata.
Ceny? Określiłbym je mianem całkiem nieźle wyważonych. Za Archera AX50 zapłacicie ~700 złotych. Koszt zakupu AX10-tki, to kwota zbliżona do czterystu złotych. Oba routery są już oficjalnie dostępne w sprzedaży na terenie Polski. Jeśli marzy się Wam coś więcej, niż standard 801.11, na pewno warto zastanowić się nad taką inwestycją 😉
źródło: informacja prasowa, opracowanie własne