Beta EMUI 10.1 wdrożona w Chinach. Jest lista smartfonów

huawei p40
Fot: producenta

Wiele osób czeka na EMUI 10.1 z zapartym tchem. Lista nowości jest imponująca, więc – na dobrą sprawę – nie ma się specjalnie co dziwić. Mam dla Was dobrą wiadomość. Dystrybucja oprogramowania w Chinach jest na ostatniej prostej.

EMUI 10.1 (beta) w Chinach już jest. A to dla Europy świetne wieści

Zapytacie, co ma EMUI wdrażane w Chinach do naszej sytuacji w Polsce czy w Europie. Wbrew pozorom, bardzo dużo. Huawei niemal zawsze wrzuca nowy soft na swój macierzysty rynek, by później, po niezbyt długim czasie udostępnić go dla kolejnych regionów, w tym dla Polski. Tak było chociażby z niedawną betą EMUI 10.1 dla posiadaczy P30 i P30 Pro o jakiej pisałem Wam w tym newsie. I można być niemal pewnym tego, że podobny scenariusz będzie miał miejsce i tym razem.

Wiemy też, że aktualizacja softu ruszyła w Państwie Środka 31 marca. Dziś mamy 23 kwietnia, więc uaktualnienie 22 urządzeń zajęło Chińczykom niecały miesiąc. To bardzo dobry wynik. Oczywiście, nie można brać za pewnik tego, że w Europie też uda się wykręcić tak dobry rezultat i wydać EMUI 10.1 dla 22 różnych smartfonów w niecały miesiąc. Gdyby Huaweiowi ta sztuka się udała, to byłbym zaskoczony. Europa ma swoją specyfikę, a jej część stanowi wielu różnych operatorów, którzy brandują soft, co dodatkowo wydłuża cały proces.

Masz Huawei P30 lub P30 Pro? Dołącz do testów EMUI!

Pozwólcie, że podam Wam jeszcze listę telefonów, które w Chinach zostały zaktualizowane. To ważna poszlaka, która sugeruje, jak aktualizacja może przebiegać w Europie. Przypominam w tym miejscu, że stabilne EMUI 10.1 na ten moment ma tylko rodzina P40, która zadebiutowała kilka tygodni temu. Zatem, bez zbędnego przedłużania, zaczynajmy.

Generacja ex-flagowców:

  • Huawei P30, Huawei P30 Pro, Huawei Mate 30 (4G), Huawei Mate 30 (5G), Huawei Mate 30 Pro (4G), Huawei Mate 30 Pro (5G), Huawei Mate 30 RS Porsche Design

Generacja flagowców sprzed dwóch lat:

  • Huawei Mate 20, Huawei Mate 20 Pro, Huawei Mate 20 RS Porsche Design, Huawei Mate 20 X (4G), Huawei Mate 20 X (5G)

Pozostałe z serii Mate:

  • Huawei Mate Xs, Huawei Mate X

Smartfony z serii Nova:

  • Huawei Nova 6 (w tym wersja 5G), Huawei Nova 6 SE, Huawei Nova 5 i 5 Pro i 5i Pro, Huawei Nova 5Z.

EMUI 10.1 – co nowego?

Wiele osób czeka na MeeTime, czyli tryb dzielenia się ekranem na wielu urządzeniach jednocześnie. W pewnym sensie jest to dla tego producenta rewolucja i nie ukrywam, że bardzo chętnie zobaczę MeeTime w akcji. Po stronie ciekawostek warto też wskazać na jednoczesne udostępnianie obrazów z galerii zdjęć na różne urządzenia, które pracują pod kontrolą EMUI 10.1, na przykład tabletów. Zakończy to erę biegania po smartfona, gdy będziemy chcieli komuś szybko pokazać fotkę, jaką ostatnio zrobiliśmy.

Jako, że telefony od Huawei coraz częściej pojawiają się w promocjach, wydaje mi się, że zainteresowanie nakładką w nowej wersji będzie spore. Należy też tutaj przypomnieć Wam o tym, że zarówno Huawei P30 jak i P30 Pro wspierają usługi Google (tzw. Google Mobile Services), więc spokojnie możecie z nich pobrać i instalować aplikacje ze Sklepu Play czy korzystać z Google Pay. Nowsza generacja nie ma tych bajerów, jednak dla serii sprzed roku, rozwiązania od Google wciąż działają.

źródło: HuaweiCentral, opracowanie własne. Na zdjęciu głównym: Huawei P40.