Ile powinny kosztować Xiaomi Mi 10/10 Pro? [Ankieta]

Xiaomi Mi 10 Pro
Xiaomi Mi 10 Pro, fot. mi-home.pl

Xiaomi Mi 10 oraz jego wersja Pro to bez wątpienia świetne telefony, ale razem z topową specyfikacją idzie również wysoka cena. Czy taka podwyżka była konieczna? Ile powinny kosztować te modele?

Kilka dni temu napisałem o promocji na Xiaomi Mi 10, w której gratis można dostać telewizor. Zdecydowanie jest to oferta warta wspomnienia, ale po wrzuceniu wpisu do sieci, stało się to czego się spodziewałem. W komentarzach zobaczyłem istny zalew wypowiedzi, że cena nowych flagowców chińskiej marki jest za wysoka.

Ludzie skarżyli się na to, że przez lata topowe urządzenie Xiaomi kosztowało połowę tego co Samsung, Huawei czy Apple, a teraz te ceny różnią się minimalnie… jeśli w ogóle. Wydając na telefon 4000 złotych, często 200-300 złotych nie robi już takiej różnicy.

Ile powinny kosztować smartfony Xiaomi Mi 10?

No właśnie, ile powinny kosztować flagowce Xiaomi, żeby tłumy fanów znów rozbijały swoje skarbonki i ogłaszały w sieci koniec Samsunga/Huawei’a/Apple? Chińska marka technologicznie bez wątpienia poszła do przodu, ale czy to usprawiedliwia tak wysokie ceny?

Dajcie znać w poniższych ankietach ile Waszym zdaniem powinny kosztować poszczególne modele Xiaomi Mi 10. Jaka cena jest dla Was akceptowalna?

A ile naprawdę kosztują części Xiaomi Mi 10?

Serwis techinsights.com rozebrał Xiaomi Mi 10 12/256GB na części pierwsze i sprawdził ile warte są poszczególne komponenty. Jest to model obecnie niedostępny na naszym rynku, ale tak naprawdę warianty z 8 GB pamięci RAM różnią się tylko tym elementem. Cała reszta kosztuje tyle samo, więc śmiało można założyć, że nasze Mi 10 są minimalnie tańsze w produkcji.

Części sprawdzanego modelu kosztowały ok. 440 dolarów, czyli ok. 1850 złotych. To ogromna różnica względem co najmniej 4000 złotych (Mi 10 8/256 kosztuje 3999 zł, więc sprawdzany wariant w Polsce byłby droższy), ale w ostatecznej kwocie należy jest uwzględnić opłaty licencyjne, utrzymanie sieci dystrybucji, koszty marketingu, wypłaty dla pracowników i wiele innych czynników.

Czy w takim razie cena tych modeli jest uzasadniona, a może Xiaomi sporo się przeliczyło i szybko te ceny spadną?

Źródło: własne, techinsights.com via gizmochina.com