niedz.. lip 21st, 2024

Inteligentne pralki automatyczne – którą warto kupić? (TOP5)

Fot: Pixabay

Inteligentne pralki to stosunkowo nowy, ale bardzo dynamicznie rozwijający się segment rynku. Urządzenia stopniowo schodzą też z wysokiej ceny początkowej, efektem czego coraz łatwiej o tanie pralki automatyczne, które oferują wiele ciekawych funkcji.

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co powinniśmy rozumieć pod pojęciem inteligentnej pralki automatycznej. Tworząc ten wpis, wyszedłem z założenia, że celujemy w pralki, którymi można sterować smartfonem. Oczywistym atutem takiego rozwiązania jest dostęp do analizy kluczowych danych, jak zużycie wody oraz prądu. Najważniejszą funkcją jest oczywiście możliwość zdalnego włączenia urządzenia, gdy na przykład będziemy poza domem.

Jak wybrać pralkę automatyczną?

Oczywiście, technika nie jest jeszcze tak zaawansowana, że pralka załaduje się sama 🙂 Tę drobną czynność wciąż musimy wykonać samodzielnie. Jest to jednak trafione rozwiązanie dla wszystkich, którzy żyją w biegu, lub po prostu czasem zdarza im się o czymś zapomnieć. Załadowaliście pralkę przed pójściem spać, rano zaspaliście i w biegu, w drodze do pracy przypomnieliście sobie, że nie włączyliście pralki. Co zrobić? Inteligentna pralka ma na to pytanie prostą odpowiedź: włączyć aplikację na smartfonie i aktywować urządzenie o dowolnej interesującej nas godzinie.

Wybrane pralki z Wi-Fi są w stanie łączyć się z systemami inteligentnego zarządzania całym domem. Jeśli korzystacie na przykład z Alexy od Amazona, to powinniście wiedzieć o tym, że usługa jest już kompatybilna z kilkoma pralkami tego typu. Wystarczy więc, że polecicie Alexie, by ta zajęła się zaplanowaniem godziny prania na wybraną godzinę i gotowe. To właśnie komunikacja bezprzewodowa jest głównym, acz niejedynym atutem inteligentnych pralek automatycznych. Którą z nich kupić? Przygotowałem dla Was pięć ciekawych propozycji.

Ranking pralek automatycznych?

Czy tanie pralki automatyczne to opcja, która jednocześnie zapewni nam najwyższą jakość? To możliwe! Na rynku wciąż można znaleźć wiele ciekawych urządzeń, które oferują naprawdę niezłe parametry techniczne. W tym gronie można wskazać na takie pralki automatyczne, jak:

Candy Smart CS4 1061D3

Candy CS4 1061D3, fot: producenta

Świetne urządzenie, które jest idealnym przykładem na to, że tania inteligentna pralka to urządzenie, które już jest na rynku. Produkt z logo Candy na obudowie spokojnie można kupić za mniej niż tysiąc złotych. To nie wiele mniej, niż cena, jaką trzeba zapłacić choćby za średniej jakości pralkę bez funkcji smart. Miłym akcentem jest wsparcie dla łączności NFC, choć warto pamiętać o tym, że Candy CS4 1061 D3 jest kompatybilna tylko ze smartfonami z Androidem. Urządzenie nie wspiera też łączności Wi-Fi, więc pralka może komunikować się z Wami raczej na nieduże odległości.

[letsreviewaffiliate url=”https://www.ceneo.pl/45322847″ text=”Candy CS4 1061D3 – znajdź w najniższej cenie” size=”big” rel=”nofollow” target=”samewindow” accent=”#444″ border=”off”]

Urządzenie pozwoli na załadowanie prania o łącznej wadze do sześciu kilogramów. Deklarowana głębokość bębna, to 40 centymetrów. Pralka spełnia normy klasy energetycznej A+++. Ciekawą funkcją jest możliwość opóźnienia rozpoczęcia prania o 3/6/9 godzin. Maksymalna prędkość wirowania, to 1000 obrotów na minutę. Urządzenie ma 16 programów prania. Nie jest to na pewno najlżejsza pralka na rynku. Jej waga, to 60 kilogramów. Miłym akcentem jest dedykowana aplikacja od Candy, która pozwoli Wam zapoznać się z kilkoma ciekawymi statystykami inteligentnej pralki. W tej cenie, trudno o ciekawszą pralkę typu smart. Warto mieć jednak na uwadze, że łączność bezprzewodowa, jaką zapewnia moduł NFC, nie rzuci na kolana bardziej wymagających użytkowników.

HOOVER AXI AWMPD 49LH7/1-S

HOOVER AXI AWMPD 49LH7/1-S, fot: producenta

Ze świata najtańszych inteligentnych pralek przechodzimy do torpedy, która ma na wyposażeniu pełnoprawną łączność bezprzewodową Wi-Fi. Jeśli więc rozpaliłem Wasze marzenia o zarządzaniu swoją pralką na przykład z pracy czy z pociągu, gdy jesteście w podróży, to omawiany Hoover jest jedną z opcji, nad którymi na pewno warto się pochylić. Godnym odnotowania jest także to, że AXI AWMPD 49LH7 ma zaimplementowaną sztuczną inteligencję. To wszystko w cenie, która oscyluje około 2800 złotych.

[letsreviewaffiliate url=”HOOVER AXI AWMPD 49LH7/1-S” text=”HOOVER AXI AWMPD 49LH7/1-S – znajdź w najniższej cenie” size=”big” rel=”nofollow” target=”samewindow” accent=”#444″ border=”off”]

Pralka zmieści maksymalnie 9 kilogramów prania. Głębokość bębna, to 60 centymetrów. Urządzenie wiruje z prędkością do 1400 obrotów na minutę., a na dodatek oferuje funkcję pary. Rozpoczęcie terminu prania możemy przesunąć maksymalnie o 24 godziny. Poprzez aplikację Hoover Wizard App możemy sterować urządzeniem, ustanawiając szereg parametrów. SI doradza w doborze programu prania, których to firma zaimplementowała aż 13. Pralka z logo Hoover na obudowie waży 70 kilogramów.

Jaki tani odkurzacz automatyczny kupić? (TOP5)

Samsung AddWash WW80K6414QX

Samsung AddWash WW80K6414QX, fot: producenta

Jeśli szukacie urządzenia, które nie tylko czaruje szeregiem użytecznych funkcji, ale na dodatek wygląda bardzo nowocześnie i stylowo, to muszę skierować Waszą uwagę na inteligentną pralkę od Samsunga. Jak nie patrzeć, Koreańczykom udało się stworzyć małe dzieło sztuki i za to należą im się duże brawa. Cena urządzenia oscyluje wokół 2200 złotych. To Samsung, więc o synchronizację z elementami inteligentnego domu możecie być więcej niż spokojni.

[letsreviewaffiliate url=”https://www.ceneo.pl/44005748″ text=”Samsung AddWash WW80K6414QX – znajdź w najniższej cenie” size=”big” rel=”nofollow” target=”samewindow” accent=”#444″ border=”off”]

Urządzenie pomieści do 8 kilogramów prania. Automatyczna pralka od Samsunga legitymuje się klasą energetyczną A+++. Docenicie też dodatkowe drzwiczki AddWash, dzięki którym można do prania dołożyć dodatkowe rzeczy. Nawet wtedy, gdy to już trwa. Dla zapominalskich, świetna sprawa. Urządzenie ma 13 trybów prania. Nie zabrakło też wsparcia dla modułu Wi-Fi, dzięki czemu możemy komunikować się z pralką i zarządzać nią na odległość. AddWash waży 61 kilogramów, a poziom hałasu podczas prania, to zaledwie 53 dB.

LG F4J8VS2W

LG F4J8VS2W, fot: producenta

Trudno nie umieścić w dzisiejszym zestawieniu pralki od LG. Wynika to z tego, że producent już od pewnego czasu bardzo umiejętnie rozwija projekt swojego systemu zarządzania inteligentnym domem. SmartThinQ robi naprawdę dobrą robotę, więc jeśli chcecie synchronizwać urządzenia w oparciu o ten standard, to polecam Wam brać tę pralkę pod uwagę. Na pewno docenicie też możliwość wybrania programu prania AllergyCare. Wykorzystuje on parę, by w prosty sposób pozbyć się alergenów i bakterii.

[letsreviewaffiliate url=”https://www.ceneo.pl/53088220″ text=”LG F4J8VS2W – znajdź w najniższej cenie” size=”big” rel=”nofollow” target=”samewindow” accent=”#444″ border=”off”]

Inteligentna pralka od LG legitymuje się pojemnością, która wynosi 9 kilogramów. Maksymalna prędkość wirowania, to 1400 obrotów na minutę. Miłym akcentem jet objęcie silnika pralki aż dziesięcioletnią gwarancją producenta. Pozwala to domniemywać, że LG jest bardzo pewne swojej konstrukcji. Mamy tu oczywiście łączność Wi-Fi oraz dedykowaną aplikację na smartfona. Producent oferuje 15 domyślnych programów prania. Co ważne, poprzez NFC możemy zainstalować kolejne, własne programy. Urządzenie waży 67 kilogramów i zostało wyprodukowane w Polsce.

BOSCH WAVH8K90PL

BOSCH WAVH8K90PL, fot: producenta

Kończymy perełką, która – nie oszukujmy się – kosztuje sporo. Za Pralkę od Boscha o oznaczeniu WAVH8K90PL trzeba zapłacić ~3500 złotych. Warto jednak zauważyć, że w tej cenie dostajemy szereg ciekawych funkcji, które na pewno docenicie. Z rzeczy oczywistych, mamy tu klasę energetyczną A+++, a maksymalna prędkość wirowania, to 1400 obrotów na minutę. Bosch umiejętnie rozwija swój system smart-home, efektem czego, omawiana pralka ma na wyposażeniu moduł łączności bezprzewodowej wraz z dedykowaną aplikacją.

[letsreviewaffiliate url=”https://www.ceneo.pl/86143926″ text=”BOSCH WAVH8K90PL – znajdź w najniższej cenie” size=”big” rel=”nofollow” target=”samewindow” accent=”#444″ border=”off”]

Pralka pomieści maksymalnie 9 kilogramów prania. Obiecująco wygląda też system I-DOS, który automatycznie mierzy ilość detergentu i wody niezbędną do prania. SpeedPerfect, to dedykowany tryb, który może przyspieszyć czas niezbędny do zakończenia prania nawet o 65%. Pralka jest bardzo cicha, bowiem emitowany przez nią hałas, to 46 dB. Podczas wirowania wzrasta on do 70 dB. Uwagę zwraca też duży, czytelny ekran LED oraz maksymalny kąt otwarcia, który wynosi aż 171 stopni. Pralka od Boscha waży 82,5 kilograma.

Pralki automatyczne ładowane od góry

To ciekawa alternatywa dla osób, które muszą zmieścić urządzenie na niewielkiej przestrzeni. Niestety, ale mamy tutaj do czynienia z typową transakcją „coś za coś”: w tych nieco tańszych modelach ceną za ergonomię i niewielkie gabaryty będzie o wiele mniejsza przestrzeń do zapełnienia naszymi ubraniami. To zaś oznacza, że być może będzie trzeba wykonywać dwa prania, by wyczyścić taką samą ilość odzieży, z jaką radzi sobie jedna klasyczna pralka ładowana od frontu. Nie jest to regułą, jednak zwłaszcza w tych tańszych urządzeniach jest to wyzwanie z którym trzeba się mierzyć.

Jaka mała pralka automatyczna ładowana od góry będzie dobrą opcją? Rozważcie:

  • Whirlpool TDLR 5030 (800-900 PLN),
  • Indesit TBTW L50300 (1000 PLN),
  • Candy CST 27LET (~1200 złotych),
  • Amica TWA 1T610DLS (~1300-1400 PLN).

Ładowność zdecydowanej większości takich urządzeń jest zbliżona do 5-6 kilogramów. Jeśli będziecie w stanie umiejętnie oszacować rozmiar tygodniowego prania, to inwestycja w taką pralkę może okazać się całkiem niezłym pomysłem. Pamiętajcie jednak o tym, że na takie urządzenie nie postawicie np. suszarki oraz nie połączycie jej specjalnym tunelem z pralką. Trzeba więc liczyć się z pewnymi kompromisami.

Od czego zależą ceny pralek automatycznych?

Najważniejsze są trzy parametry:

  • gabaryty,
  • renoma producenta,
  • zastosowane technologie.

Urządzenia SLIM, czyli te, które mają nieco lepiej zagospodarowaną przestrzeń roboczą, wciąż potrafią być droższe od tradycyjnych pralek o sporych gabarytach. Więcej zapłacimy też za produkty, które potrafią łączyć się z siecią WiFi oraz są kompatybilne z wybranymi systemami smart home. Pod wieloma względami jest to oczywiście opcja, a nie obowiązek po stronie konsumenta, jednak trzeba liczyć się z tym, że entuzjastów smart home przybywa, a więc rośnie też liczba osób, które – chcąc nie chcąc – zapłacą nieco więcej.

Wreszcie, renoma producenta. To kolejny ważny parametr. Warto zastanowić się nad tym, czy u danego producenta „podatek od brandu” nie jest po prostu zbyt wysoki. Tym bardziej, że w wielu przypadkach technologie produkcji są do siebie bardzo podobne. To nie wszystkie parametry, które wpływają na cenę, jednak bez wątpienia są one bardzo ważne z perspektywy konsumenta.

Słowem, decyzję o zakupie warto poprzedzić gruntowną analizą. Rozpocznijmy od określenia naszych potrzeb i oczekiwań, następnie wytypujmy produkt o konkretnych gabarytach i wreszcie zainteresujmy się pralką takiego producenta, który oferuje najlepszą relację ceny do oferowanych możliwości. Zawsze warto patrzeć też na zweryfikowane opinie innych osób, które kupiły już dany model. To prawdziwa kopalnia wiedzy!

 

Powiązane