Jak urządzić aneks kuchenny w kawalerce?

aneks kuchenny
Fot: Pixabay

Nawet niedużą kawalerkę możesz urządzić modnie i funkcjonalnie. Niewielki metraż nie oznacza wcale, że musisz rezygnować z ładnie zagospodarowanej i wygodnej kuchni. W jednopokojowych kawalerkach lub małych mieszkaniach dwupokojowych częstym rozwiązaniem jest aneks kuchenny, który bywa nazywany kuchnią otwartą na salon. Jak go zaplanować?

Jak urządzić aneks kuchenny?

W mieszkaniach z aneksem w jednym pomieszczeniu musimy wygospodarować funkcjonalną przestrzeń do przygotowywania i spożywania potraw oraz salon lub sypialnię. Nierzadko wypoczynkowa część pokoju służy nam również do spania, a niekiedy i do pracy, lub nauki. W takich warunkach mieszkaniowych aranżację aneksu kuchennego trzeba dobrze przemyśleć, by rozwiązania na jakie postawimy były jak najbardziej ergonomiczne i przyjazne w codziennym życiu.

Nawet mieszkanie o bardzo małym metrażu możesz zaaranżować komfortowo i modnie. Połączenie kuchni z pokojem dziennym to bardzo wygodne rozwiązanie, które pomoże zaoszczędzić sporo miejsca i umożliwi nie tylko normalne funkcjonowanie na co dzień, ale nawet zorganizowanie niewielkiego przyjęcia dla znajomych i rodziny. Kluczem do sukcesu jest wykorzystanie praktycznych sprzętów kuchennych i mebli. Powinny one być niewielkie lekkie i nieprzytłaczające.

Aneks kuchenny w kawalerce

Kluczowa dla odpowiedniego zaplanowania przestrzeni wydaje się być część pokojowa. Warto poznać kilka prostych tricków, dzięki którym umiejętnie rozplanujecie układ pokoju. Przede wszystkim, kanapa. Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że musi ona być składana. Musi to być nie tyle co samodzielne, zawsze rozłożone łóżko, ale właśnie kanapa z funkcją spania. Jeśli nie spodziewamy się gości, nic nie stoi na przeszkodzie, aby składać ją wedle własnych preferencji, ale w razie odwiedzin, wygospodarowana w ten sposób przestrzeń może okazać się bezcenna.

Jeśli lubicie pracować po godzinach, róbcie to w komfortowych warunkach. Leżenie z laptopem na łóżku może i jest fajne, ale na dłuższą metę obciąża nasz kręgosłup. Wariant, który coraz bardziej zyskuje na znaczeniu, to składane biurko, które jest przytwierdzone do ściany. Jest to niezwykle minimalistyczny mebel, który na pewno pozwoli Wam pracować choćby we w miarę optymalnej pozycji. Oczywiście, na fotelu nie ma co oszczędzać. Powinien on dobrze podpierać odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

Znane sposoby na zagospodarowanie kawalerki w taki sposób, by nieco lepiej wkomponować w nią mały aneks kuchenny to półki naścienne zamiast szafek, przesuwne stoły z szufladami oraz lekkie, rogowe szafy na ubrania. Osoby, które kochają minimalizm mogą nawet zastanowić się nad zakupem samego modułu wieszaka, jednak to rozwiązanie ma co najmniej tyle samo zalet co wad i wiele zależy tutaj od naszych preferencji i poczucia estetyki.

laptop na łóżku
Fot: Pixabay

Jak urządzić kawalerkę z aneksem kuchennym: tych błędów unikaj

W kawalerce z aneksem kuchennym unikaj stawiania ciężkich, masywnych mebli z litego drewna. Źle będzie wyglądał też nadmiar różnego rodzaju szafek, komód i kredensów, ponieważ zagracisz pomieszczenie i sprawisz, że będzie sprawiało ono wrażenie mniejszego, niż jest w rzeczywistości. Duże znaczenie mają też kolory. Raczej unikaj zbyt ciemnych barw. Biel i jasne, żywe kolory także optycznie powiększają metraż.

Jaki opiekacz do kanapek wybrać – na te cechy zwróć uwagę

W części kuchenno – jadalnej postaw na minimalizm i funkcjonalność. Unikaj nadmiaru sprzętów kuchennych – kup tylko te, które są Ci naprawdę niezbędne. Ogromne znaczenie ma również oświetlenie, jak i dodatki. Za mniej niż sto złotych można kupić sensowne inteligentne żarówki z możliwością płynnej regulacji temperatury barwowej z poziomu smartfona. Z mojego doświadczenia, szczególnie polecam rozważyć urządzenia z rodziny Philips Hue oraz TP-Link. Są to sprawdzone i ogólnie chwalone rozwiązania.

Jak urządzić aneks kuchenny, jak urządzić kawalerkę – kluczowe zasady

W części kuchennej pokoju z aneksem powinniśmy mieć swobodę poruszania się i łatwy dostęp do wszystkich sprzętów kuchennych. Sprawdź, jak ładnie i praktycznie urządzić aneks kuchenny.

Urządzając aneks kuchenny w kawalerce, dobrze zaplanuj przestrzeń

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy podkreślić połączenie kuchni z pokojem, czy maksymalnie oddzielić te dwie strefy mieszkania. Jeśli zależy nam na uzyskaniu wyraźnego podziału, wówczas możemy zastosować proste rozwiązanie w postaci lekkiego metalowego regału postawionego na granicy kuchennej części pomieszczenia. Ułożymy na niej takie rzeczy jak książki, czy płyty. Możemy tez postawić kilka dekoracyjnych doniczek z kwiatami, lub niewielkich bibelotów.

Na bardzo małej przestrzeni najczęściej jednak stosuje się harmonijne połączenie kuchni z jadalnią i pokojem dziennym. Najlepszy efekt uzyskamy, jeśli od razu za częścią typowo kuchenną, w której znajduje się lodówka, kuchenka i zlewozmywak, ustawimy stół. Będzie on łącznikiem pomiędzy kuchnią a salonem i sypialnią. Nieduży kwadratowy lub okrągły stół będzie stanowić wygodne miejsce zarówno do spożywania posiłków, jak i do pracy, czy nauki.

Jak urządzić kawalerkę z aneksem? Z poszanowaniem kolorystyki mieszkania

W pokoju z aneksem kuchennym postawmy na jasne kolory. Na ścianach i suficie najlepiej sprawdzi się klasyczna biel. Również meble powinny być w jasnych barwach, co zdecydowanie powiększy pomieszczenie optycznie. Tutaj również sprawdzi się biel, ale też beże, jasne szarości i pastele na przykład blade róże, fiolety i błękit. Jeśli lubimy mocne nasycone kolory, to możemy je wykorzystać w formie dodatków takich jak poduszki na kanapę, lampy, czy kolorowe doniczki do kwiatów.

lampa sufitowa
Fot: Pixabay

Pamiętajmy jednak, aby zachować umiar i wybrać tylko kilka stylowych przedmiotów, a nie zagracać każdy wolny fragment przestrzeni.
Unikajmy malowania ścian na ciemne i bardzo jaskrawe kolory. Nie kupujmy także ciemnych mebli kuchennych. Czarne, brązowe, czy ciemnoszare szafki kuchenne skrócą optycznie pomieszczenie i będą wyglądać zbyt ciężko. Przy okazji, raz jeszcze odsyłam Was w stronę inteligentnego oświetlenia o zmiennej temperaturze barwowej.

Meble, AGD, dodatki…

Aneks kuchenny możemy zaaranżować, wykorzystując jedną lub dwie ściany pomieszczenia. Idealna sytuacja to taka, w której na jednej ścianie jesteśmy w stanie zmieścić zlewozmywak, kuchenkę oraz lodówkę. Jeśli nie jest to możliwe, wówczas blisko siebie zamontujemy zlewozmywak i kuchenkę, a lodówkę i szafki na niezbędne sprzęty i zastawę kuchenną umieścimy na drugiej ścianie pomieszczenia.
Wybierajmy lekkie jasne meble i funkcjonalne sprzęty takie jak wielofunkcyjny robot kuchenny, który zastąpić kilka różnych urządzeń.

smart home
Fot: Pixabay

Możemy również zaoszczędzić sporo miejsca, jeśli zamiast tradycyjnego piekarnika zdecydujemy się na niewielkich rozmiarów bardzo praktyczny nowoczesny model kuchenki mikrofalowej. Pozwoli ona na szybkie i wygodne przygotowywanie potraw. Warto też zastanowić się nad tym, jaki opiekacz do kanapek dla siebie wybrać.
Stoliki kuchenne i krzesła powinny mieć lekką konstrukcję. W praktyce najlepiej sprawdzą się meble składane, które w razie potrzeby umożliwią nam szybkie uzyskanie większej przestrzeni w pomieszczeniu. Stylowe i ładne meble oferuje obecnie wiele sklepów z wyposażeniem wnętrz. Są one niedrogie, łatwe w transporcie i można je również wykorzystać na przykład na działce, czy balkonie.

Bardzo istotne jest także oświetlenie. Pamiętajmy, że jasne dobrze doświetlone pomieszczenia sprawiają wrażenie przestronniejszych. Wybierzmy nowoczesne oświetlenie punktowe i jeden główny punkt świetlny. Unikajmy dużych stojących lamp oraz okazałych żyrandoli. Małe mieszkanie wręcz wymusza minimalistyczne podejście do kwestii oświetlenia i jest to reguła, o której zdecydowanie warto pamiętać, gdy będziemy właśnie w sklepie. Duży żyrandol, który wygląda pięknie na wielkiej przestrzeni na małym metrażu może być wręcz kiczowatym akcesorium, które tylko zburzy ład i estetykę wnętrza.

Dodatki takie jak kolorowe poduszki, wazon, czy doniczki z kwiatami nadadzą wnętrzu charakteru. Nie przesadzajmy jednak z ich ilością. Idealne rośliny do pokoju z aneksem kuchennym to aromatyczne zioła, które będą pełnić jednocześnie funkcję dekoracyjną oraz użytkową. Listki bazylii, pietruszki, czy tymianku możemy wykorzystać podczas przygotowywania potraw.

W pokoju z aneksem kuchennym wykorzystaj lustra i szklane dekoracje, aby nadać głębi niewielkiej przestrzeni. Zarówno w części kuchennej, jak i wypoczynkowej warto także zamontować na ścianie kilka niewielkich półek lub uchwytów. W kuchni posłużą do zawieszenia durszlaka, nabierki do zupy, czy łopatek kuchennych. Z kolei na półkach w pokoju położysz książki, płyty, niewielki sprzęt elektroniczny, lub po prostu ozdobisz je zdjęciami najbliższych oprawionymi w ramki w Twoim ulubionym kolorze.