samsung galaxy note 10
Fot: producenta

Masz Samsunga Galaxy Note 10? Aktualizacja w drodze

Rodzina Galaxy Note 10 to jeszcze przez pewien czas pełnoprawne flagowce. Nie powinno więc dziwić, że firma z Korei Południowej dba o urządzenie i nie każe klientom czekać na nowe łatki oprogramowania zbyt długo.

Samsung Galaxy Note 10 – aktualizacja

Właśnie ruszyła machina związana z dystrybucją comiesięcznych uaktualnień bezpieczeństwa dla smartfonów z Androidem. Samsung chce wejść w maj z wysokiego C, efektem czego już teraz zaczynają pojawiać się pierwsze aktualizacje oprogramowania układowego. Jedna z nich dotarła do osób, które mają urządzenie z rodziny Note 10. Co ciekawe, wiele wskazuje na to, że w tym miesiącu oprogramowanie trafi na urządzenia Samsunga niemal tak samo szybko, jak na Pixele, czyli flagowe smartfony, które są sygnowane przez Google.

Wiemy, że łatkę jednocześnie dostają wszystkie flagowce z serii Note 10. Jest ona oznaczona jako N97xFXXS4CTD1 i pojawia się między innymi we Francji, Szwajcarii, Niemczech oraz – uwaga uwaga – Polsce. Oznacza to, że Samsung puszcza oczko do posiadaczy smartfonów, które napędza Exynos, bowiem jest to kolejny raz, kiedy oprogramowanie układowe trafia na te telefony szybciej niż na wersję ze Snapdragonem, która występuje choćby w Stanach Zjednoczonych.

Samsung Galaxy S20: te funkcje trafią na S10 i Note 10

Niestety, ale nie ma co liczyć na szokujące nowości, przynajmniej w teorii. One UI 2.1 jest już wdrożone na większości rynków i nie pojawiły się informacje o żadnych problemach z nową nakładką od Samsunga. To dało producentowi możliwość ograniczenia się do zaledwie kilku zmian. Jedna z nich jest dość ważna i wydaje mi się, że zasługuje na osobne omówienie w nowym akapicie, bowiem dla wielu osób decyzja Koreańczyków może być trudna do zrozumienia.

Nowy Bootloader?

Serwis źródłowy informuje, że na liście zmian znajduje się jedna niespodziewana nowość. Nowy bootloader (v4). Co oznacza jego wprowadzenie? Cóż, w wielkim skrócie, znacząco utrudni on możliwość ręcznego przywrócenia starszej wersji oprogramowania układowego, tak zwanego downgrade’uPrzyznam szczerze, że to dla mnie dość zaskakująca decyzja producenta. Wiele osób chwaliło sobie możliwość przywrócenia starszej wersji softu, gdy nowa nie spełniała oczekiwań.

Nie wiadomo, czy czy ta innowacja pojawi się w kolejnych smartfonach, które Samsung będzie aktualizował, jednak na pewno warto dokładnie zapoznać się z opisem nowości, a dopiero później zaakceptować plik i go zainstalować.

źródło: XDA Developers, opracowanie własne

More Stories
Olympus E-m5 mark 3
Moja przygoda z aparatem Olympus E-m5 mark 3