Ten gramofon będzie marzeniem każdego fana winyli

Gearbox Automatic Turntable MkII,
Gearbox Automatic Turntable MkII, Fot. gearboxrecords.com via yankodesign.com

Jeszcze kilka lat temu mogłoby się wydawać, że płyty winylowe są przeżytkiem, ale dość niespodziewanie wróciły do łask, a wraz z nimi gramofony. Otworzyło to szeroką drogą dla wielu firm, które na tym polu chcą pokazać coś innego, jak chociażby Gearbox Automatic Turntable MkII.

W ostatnich tygodniach śledzę coraz więcej miejsc, w których znajduję inspirujące gadżety. Z jednej strony przygotowuję się do urządzania swoich czterech kątów, ale szukam również produktów, które warto pokazać dalej. Gdy zobaczyłem automatyczny gramofon MkII firmy Gearbox to od razu wiedziałem, że będę chciał o nim napisać.

Przede wszystkim dlatego, że jest to sprzęt, który wygląda fenomenalnie. Jest on wzorowany na gramofonie Braun PC 3 SV, ale wyróżnia się przezroczystą obudową. Dzięki temu można nie tylko podziwiać pracę talerze, ale również tego co jest w środku. Może na stare lata szukam gadżetów, mogących wprowadzić trochę spokoju w zabieganym życiu – w końcu ostatnio pokazywałem Wam małe tornado w szklanej kuli Twystr – a może po prostu patrzenie na pracującą elektronikę jest dość ciekawe. Swego czasu ludzie przerabiali nawet swoje smartfony, żeby można było podejrzeć co jest w środku.

Poza ciekawym wyglądem, to pełnoprawny gramofon automatyczny z masą interesujących funkcji. Za ruch talerza odpowiada udoskonalony napęd paskowy, którego rolka została wykonana z aluminium, co zwiększa stabilność obrotów. W model MkII wbudowano również wysokiej jakości przedwzmacniacz, co według producenta czyni z niego pierwszy gramofon z takim dodatkiem na świecie. Wszystko zostało zaprojektowane specjalnie dla wkładki gramofonowej Ortofon OM10, ale inne rozwiązania również będą działać.

Gramofon kojarzy nam się z dość starodawnym sprzętem, ale ten model zdaje się temu przeczyć. Dzięki bluetooth można przesyłać dźwięk bezprzewodowo. Ponadto może on rozpoznawać utwory, a po podłączaniu do Spotify, będziemy mogli dodać naszą muzykę do tej usługi.

Oczywiście twórcy tego gramofonu automatycznego zapewniają, że dźwięk również jest najwyższej klasy, ale tego niestety nie jesteśmy w stanie sprawdzić. Gdybyście Wy chcieli się o tym przekonać, produkt ten został wyceniony na 549 funtów, czyli niecałe 2800 złotych.

Źródło: gearboxrecords.com via yankodesign.com