Jak umyć lustro? Oto 5 prostych porad

jak umyć lustro
Fot: Pixabay

Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, jak skutecznie wyczyścić lustro. Wokół tego tematu narosło wiele mitów. Okazuje się, że sporo środków nie działa tak, jak byśmy tego oczekiwali. Dziś przedstawiamy Wam sprawdzone sposoby, dzięki którym szybko pozbędziecie się smug czy zabrudzeń.

Jak wyczyścić lustro? Zacznijmy od sprzętu

Rozpocznę od pytania. Zapewne większość z Was myje lustro zwykłą ściereczką, prawda? Okazuje się, że może to być jedna z przyczyn, dlaczego Wasze lustro wciąż nie jest idealnie czyste.

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, jak wyczyścić lustro, trzeba rozpocząć od zakupu odpowiedniego sprzętu, które umożliwi Wam szybkie i bezproblemowe wykonanie tego zadania. Szczególnie polecam Waszej uwadze zmywaczkę do szyb. To bardzo tani i powszechnie dostępny sprzęt, który wciąż nie jest doceniany przez wiele osób. A szkoda.

Pamiętajcie, że dobra zmywaczka do szyb nie dość, że ma większy obszar roboczy niż ściereczka, jaką trzymacie w dłoni, to jeszcze mocniej przylega do szkła i nie ma tendencji do pozostawiania smug.

Dzięki specjalnej rączce, odpada Wam też ryzyko związane z tym, że przypadkowo dotkniecie lustra dłonią i niechcący zostawicie smugę na wilgotnej powierzchni, w wyniku czego będzie trzeba rozpoczynać cały proces czyszczenia lustra od nowa. Warto kupić sobie takie urządzenie, jak zmywaczka do szyb, naprawdę.

Jaki ekspres do kawy na kapsułki kupić w 2020 roku?

Jak umyć lustro bez smug?

Jak wyczyścić lustro domowymi sposobami? Po raz kolejny z odsieczą przyjdzie nam niezastąpiony ocet. Wielokrotnie polecałem Wam ten sposób i nie inaczej będzie tym razem.

Zmieszajcie ocet z wodą w proporcjach 50 na 50, zachowując przy tym należyte środki ostrożności. Teraz przyda się lejek i butelka ze spryskiwaczem. Przelejcie płyn do takiej butelki i w niedużych ilościach, nanieście na lustro. Pamiętajcie chronić przy tym oczy.

Kolejnym krokiem jest użycie polecanej wcześniej, zmywaczki do szyb i kilkukrotne przetarcie lustra. Efekty powinny być natychmiastowe. Oczywiście, jeśli nie macie takiej zmywaczki do szyb, z powodzeniem możecie zastąpić ją ścierką, wtedy jednak cała zabawa może potrwać nieco dłużej.

Na trudniejsze zabrudzenia może pomóc woda wymieszana z amoniakiem. Jeśli mówimy na przykład o lustrze łazienkowym, które z natury brudzi się o wiele szybciej, aniżeli lustro ulokowane na przykład w salonie, będzie to bardzo skuteczny sposób na szybkie umycie lustra.

Tak samo, jak w poprzednim scenariuszu, obowiązują proporcje pół na pół. Pamiętajcie też o zasadach bezpieczeństwa. Kolejne kroki są takie same – albo z wykorzystaniem zmywaczki, albo ściereczki, dokładnie wyczyśćcie całe lustro. Jeśli macie na nim na przykład plamy z kosmetyków, ten sposób powinien sprawdzić się bardzo dobrze

Jak umyć lustro?

Poza dwoma opisanymi wcześniej sposobami – dzięki którym zarówno pozbędziecie się z lustra smug, jak i całościowo je umyjecie, pozwolę sobie zarekomendować Wam jeszcze jeden, dość nieoczekiwany sposób, o którym dowiedziałem się niedawno. Mało kto wie, ale świetną robotę wykonuje zwykła pianka do golenia.

Najlepiej nałożyć ją na ściereczkę z mikrofibry i dokładnie, kolistymi ruchami, przecierać całą konstrukcję aż do uzyskania pożądanego efektu. Czasem poleca się jeszcze dokładnie przetrzeć po takim zabiegu lustro wodą, jednak nie należy traktować tego jako konieczności.

Czym umyć ściany przed malowaniem? (PORADNIK)

Jak czyścić lustro w inny sposób? Rozważcie jeszcze jeden środek – mydło. Nie chodzi jednak o zwykłe mydło, jakiego używamy do higieny. Musi to być mydło glicerynowe. Na szczęście, jest to produkt dość dostępny, więc można szybko się w niego zaopatrzyć. Jak umyć lustro mydłem glicerynowym? Bardzo prosto. Wystarczy „natrzeć” nim całą powłokę lustra, a następnie bardzo dokładnie przetrzeć je suchą szmatką wykonaną z jakiegoś delikatnego tworzywa. Efekt na pewno zaskoczy Was bardzo pozytywnie.

Garnki emaliowane – czy warto je kupić?

Jak szybko odparować lustro?

Czasem zdarza się, że lustro zaparowało, a my musimy szybko się w nim przejrzeć. Czy to, żeby zrobić sobie makijaż, czy po to, aby dokładnie się ogolić, bez znaczenia. Wiele osób na szybko wyciera je wilgotnym ręcznikiem, jednak ten sposób nie jest zbyt polecany, bowiem bardzo łatwo można dorobić się wielu trudnych do usunięcia smug, które zmuszą Was do korzystania ze sposobów, jakie opisałem powyżej.

Jest jeden, bardzo skuteczny patent, o którym wiele osób zapomina. Chodzi o suszarkę do włosów. W kilka chwil nie dość, że możemy pozbyć się z lustra pary, to jeszcze zniwelujemy część zacieków, dzięki czemu nie będziemy musieli myć lustra tak często. Dobrą praktyką jest też zapewnienie w łazience odpowiedniego obiegu powietrza, jednak nie każdy może sobie pozwolić na tak daleko idące zmiany. Zatem, suszarka. Polecam. Działa naprawdę świetnie 😉