czw.. lis 21st, 2024

Jak wyczyścić srebro? Oto 5 sprawdzonych sposobów

jak wyczyścić srebro
Fot: Pixabay

Każdy, kto ma w domu srebrną biżuterię wie, że trzeba o nią dbać. Jest wiele sposobów, by przywrócić świetny wygląd na przykład biżuterii, którą odziedziczyliśmy po osobach z rodziny. W tym poradniku skupimy się na sposobach, które nie będą oznaczały dla Was konieczności wychodzenia z domu i kupowania chemicznych preparatów.

Jak wyczyścić srebro?

Przede wszystkim, można. Naprawdę. Bez względu na to, czy mówimy o jakichś starych zastawach stołowych, wazonach czy najzwyklejszych w świecie łańcuszkach czy pierścionkach. Srebro to tworzywo, które nie najlepiej radzi sobie z odpornością na upływ czasu, jednak warto poznać kilka sztuczek, które pozwolą Wam doprowadzić je do porządku w kilka godzin. Ostatecznie, w czasach, gdy zachęca się nas, byśmy pozostali w domu, zawsze to jakiś sposób na przypomnienie sobie historii, jaka stoi za wybranym przedmiotem, który chcemy czyścić.

Zanim jednak przejdziemy do tego, jak wyczyścić srebro, pozwólcie, że udzielę Wam jednej prostej rady, dzięki której w przyszłości czyszczenie srebra będziecie musieli wpisywać sobie w grafik o wiele rzadziej. Kupcie woreczki strunowe i przechowujcie w nich biżuterię.

Wybrane metale – w tym i srebro – degradują na skutek kontaktu z tlenem. Jeśli więc odetniecie lub zminimalizujecie jego dostęp, to biżuteria dłużej zachowa świetny wygląd. Warto spróbować. Pamiętajcie tylko, że są to metody „nieco niekonwencjonalne” więc wdrażacie je w życie na własne ryzyko 😉 Zaczynajmy!

Jak wyczyścić srebro – pomoże oliwa z oliwek

To dość niespodziewany sposób, o którym dowiedziałem się od osoby z rodziny. Kiedyś, trochę dla żartu, nie wierząc w powodzenie tego planu spróbowałem. Efekty przerosły moje najśmielsze oczekiwania.

Będziecie potrzebować tylko i wyłącznie soku z cytryny oraz rzeczonej oliwy z oliwek. Przygotujcie dwie szklanki i każdą z nich zapełnijcie substancją do połowy. Teraz wymieszajcie zawartość obu szklanek w jakimś większym naczyniu. Może to być wazon lub miska. Przyda się naczynie, które oferuje trochę miejsca w rezerwie.

Jakie dobre seriale obejrzeć na Netflixie?

Kolejny krok, to użycie jakiejś delikatnej ściereczki. Idealnie byłoby, gdyby była ona z mikrofibry. Zamoczcie ją w mieszance, którą przygotowaliśmy wcześniej, następnie dokładnie (to bardzo ważne) ją wyciskając.

Teraz pozostaje Wam jedynie skupić się na przetarciu srebrnych naczyń, sztućców czy innej biżuterii. Jeśli wciąż będą na nich widoczne smugi, możecie nasączyć ściereczkę z mikrofibry jeszcze raz, powtarzając polerowanie. Na koniec wypłuczcie srebro pod bieżącą wodą i dokładnie wysuszcie. Efekty powinny być więcej niż dobre.

Czym wyczyścić srebro? Soda oczyszczona na ratunek

Nie wiem, czy w którymkolwiek poradniku uda się wreszcie nie pisać o sodzie oczyszczonej. Kilka lat temu wiedziałem o niej tylko tyle, że istnieje. Obecnie z jej wykorzystaniem jestem w stanie doprowadzić sporą część kuchni (a może nawet i domu) do stanu czystości. Genialny wynalazek. Ten sam wynalazek pomoże nam w doprowadzeniu domowej kolekcji sreber do świetnego stanu wizualnego. Co ważne, cały proces nie powinien zająć dużo czasu.

Potrzebna będzie soda oczyszczona oraz woda. Mieszamy je w proporcjach 3 do 1, tak długo pracując nad substancją, aż ta zmieni konsystencję i stanie się jakby pastą. Ilość produktu zależy już tylko od Waszych preferencji. Można wyjść z założenia, że ze 100 ml wody wykonacie tyle pasty, że raczej jej Wam nie zabraknie. Kolejny krok to oczywiście nałożenie pasty na ściereczkę z mikrofibry i polerka. Na samym końcu, dokładnie przepłuczcie srebro pod wodą i dokładnie wysuszcie.

Jak umyć lustro? Oto 5 prostych porad

Jak wyczyścić srebrną biżuterię? Napojem gazowanym

Jeśli macie sporo czasu i jesteście tym typem osoby, która wolałaby przyjść na gotowe, mając nadzieję na to, że niemal cała robota wykona się sama, to mam dla Was świetną wiadomość.

Czyszczenie srebra można przeprowadzić w niemal dokładnie taki sposób. Będziecie potrzebować jedynie napoju gazowanego, miski do której go wlejecie, a następnie umieścicie tam biżuterię oraz trochę czasu. No, całkiem sporo czasu, bo aż 10-12 godzin.

Ważna sprawa – przedmioty, jakie czyścicie muszą być zanurzone w całości. Długość tak przygotowanej kąpieli powinna zależeć od stopnia zabrudzenia. Jeśli mamy tylko drobne czarne plamki, można spróbować skrócić ten czas nawet do kilku godzin. Jeśli jednak biżuteria czy zastawa jest solidnie zabrudzona, spokojnie dajcie napojowi gazowanemu zrobić swoje. Długi czas oczekiwania na efekt zrekompensują Wam wyniki, jakie można osiągnąć tym sposobem. No i dzięki temu wypijecie mniej napojów słodzonych. Same zalety 🙂

Domowe sposoby na czyszczenie srebra? Sól kuchenna wchodzi do gry

Ten sposób jakiś czas temu sprzedała mi moja mama. Sól świetnie sprawdza się nie tylko w gotowaniu, ale i w doprowadzaniu wielu sprzętów AGD do stanu czystości. O ile pamiętam, polecałem Wam ją do czyszczenia piekarnika i blachy na ciasta. Bardzo podobny patent można zastosować też w przypadku srebra. Będziemy potrzebować jeszcze folii aluminiowej oraz miseczki, która powinna być wykonana z plastiku lub szkła.

DVB-T2 wchodzi do Polski. Co warto wiedzieć?

Rzeczoną miskę wykładamy folią aluminiową, na jej dno kładziemy na srebro, które chcemy oczyścić, sypiemy łyżkę soli, a całość zalewamy gorącą wodą. Jeśli sól nie rozpuściła się w całości, zamieszajcie ciecz. Przyspieszy to proces czyszczenia. Podobnie jak w przypadku napojów gazowanych, zostawcie naczynie na kilka godzin, a następnie wypłuczcie w zimnej wodzie i dokładnie przetrzyjcie delikatną ściereczką z mikrofibry. Kilka razy używałem tej metody zanim przerzuciłem się na oliwki z oliwek i zawsze byłem zadowolony z uzyskanych rezultatów.

Czyszczenie srebra – może popiołem?

Jeśli mieszkacie w domu i właśnie pomyśleliście, że w piecu na pewno jest sporo popiołu węglowego, który można do tego zadania wykorzystać, od razu muszę Was poinformować, że nie może to być popiół węglowy. Musicie zdobyć popiół drzewny. Różnica wynika ze struktury. Węglowy odpowiednik mógłby zarysować biżuterię lub naczynia, a to ostatnia rzecz, której byśmy chcieli. Byłoby niezbyt fajnie, gdyby planowany zabieg czyszczenia zakończył się doprowadzeniem srebra do jeszcze gorszego stanu.

Załóżmy jednak, że zdobyliście popiół drzewny. Nakładamy jego niedużą ilość (mniej niż garść, raczej dwie gęste szczypty) na zmoczoną, bawełnianą ściereczkę i pocieramy nią o czyszczony obiekt. Sprawdzi się tutaj również ściereczka z mikrofibry, jednak po takim zabiegu będzie ona raczej spisana na straty. Jako, że jest to sposób wielu babć, na końcu polerujemy z wykorzystaniem flanelowej koszuli lub szmatki. Legenda głosi, że mimo upływu lat, sposób wciąż jest skuteczny.

Jak wyczyścić dywan? Odpowiadamy!

Jak wyczyścić srebro?

Opisane sposoby nie wyczerpują listy możliwych metod. Generalnie, kogo by nie zapytać o sposoby czyszczenia srebra, ten na pewno podrzuci jakąś metodę, o której nie miałem zielonego pojęcia. Legenda głosi, że można do tego celu użyć nawet… ketchupu. Brzmi to abstrakcyjnie, jednak jeśli wpiszecie w wyszukiwarkę frazę „jak wyczyścić srebro ketchup” to sami zobaczycie, że to podobno jak najbardziej możliwe do wykonania. Spróbuję. Sprawdzę i dam Wam znać.

Można też postawić na profesjonalne, chemiczne środki, które obiecują bardzo dobre efekty. My na Cododomu.pl raczej unikamy takich metod tak długo, dopóki te zwykłe, domowe metody są wystarczające. Nie mamy też w zwyczaju polecania konkretnych preparatów żadnej konkretnej firmy. Nie jesteśmy serwisem reklamowym i tym się szczycimy. Jeśli znacie jakiś ciekawy środek, o którym nie wspomniałem w tekście, dajcie znać w komentarzach. Chętnie wypróbuję. A przy okazji pomożecie innym czytelnikom.

Powiązane