Kamera samochodowa – czy jest w Polsce legalna?

droga

Kamerki do samochodów cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Kierowcy szybko nauczyli się, że to świetne akcesoria, które mogą okazać się niezwykle przydatne w razie stłuczki lub poważniejszej kolizji. Ale czy kamerka samochodowa w Polsce jest legalna?

Co potrafi kamera samochodowa?

Kamera samochodowa to dobra inwestycja, nie tylko ze względu na Twoje bezpieczeństwo, ale także po to, by uchronić się przed niejasnymi sytuacjami, które mogą się czasem zdarzyć na drodze. Może ona rejestrować wszystko, co znajduje się przed samochodem i za nim.

Istnieją dwa główne rodzaje kamer:

  • ta, która rejestruje to, co dzieje się przed pojazdem
  • taka, która rejestruje to, co dzieje się za pojazdem

 

Kamera samochodowa od Nextbase zarejestruje wydarzenia na drodze, dzięki czemu nie zapomnisz o niczym, nawet jeśli nie patrzyłeś. Zapewnia także, że wszystko jest rejestrowane w wysokiej jakości i dobrze widoczne. To doskonałe narzędzie chroniące Cię przed oskarżeniami i roszczeniami ze strony innych kierowców.

Możesz nie pamiętać wszystkich szczegółów wypadku, ale dzięki kamerze będziesz mieć dowód na to, jak do niego doszło. Jeśli później będziesz potrzebować materiałów potwierdzających Twoje słowa, zawsze możesz polegać na nagraniu wideo.

Czy kamera samochodowa jest legalna w Polsce?

W Polsce kwestia kamer samochodowych jest regulowana przez Ustawę o ruchu drogowym. Ustawa ta nie zabrania bezpośrednio stosowania kamer w samochodach, ale reguluje zasady ich używania i stanowi, że nie mogą one przeszkadzać innym kierowcom. Przepisy te można znaleźć w art. 127 ust. 3 Ustawy o ruchu drogowym.

Warto pamiętać też o zapisie w ustawie, który wprost definiuje to, że nie mogą one zasłaniać widoczności ani utrudniać korzystania z urządzeń sygnalizacyjnych. Właśnie dlatego warto stawiać na bezpieczne, zgodne z wytycznymi, a jednocześnie nowoczesne i kompaktowe konstrukcje.

W jaki sposób zapisywane są dane z kamery samochodowej?

Dane są zwykle zapisywane na karcie pamięci SD, którą następnie można przenieść do komputera. W zależności od modelu aparat może mieć także pamięć wewnętrzną. Na rynku można kupić nośniki o różnych pojemnościach, najczęściej 32-64 GB.

Aby wyeksportować dane z kamery samochodowej, należy zainstalować na komputerze specjalne oprogramowanie. W Internecie można znaleźć informacje o tym, które oprogramowanie jest najlepsze dla urządzeń wybranego producenta. Pamiętaj także o pobraniu sterowników — te mogą szczególnie przydać się użytkownikom MS Windows oraz osobom, które korzystają z Linuxa.

W jakich krajach używanie kamery samochodowej jest nielegalne?

Nie istnieje jednolita wykładnia na temat tego, czy kamerki są legalne, czy nie. Sporo zależy nie tylko od kontynentu, ale i od państw. Unia Europejska nie wypracowała na tym polu jednego, wspólnego stanowiska, które zostałoby uregulowane przepisami przez Parlament Europejski.

Skutkuje to tym, że z takich urządzeń nie wolno korzystać na przykład w Szwajcarii czy Austrii. Również w Wielkiej Brytanii, która do niedawna była członkiem UE, kamerki były niedozwolone. W Polsce — jak już wspominaliśmy — można z nich korzystać.

Warto zwrócić też uwagę na praktykę prawną, jaka obowiązuje we Francji i w Niemczech. Tam kamerki nie tylko są nielegalne, ale za ich używanie grożą bardzo restrykcyjne kary, co w dużej mierze wynika z aktów prawnych, które dotyczą ochrony prywatności.