Jeśli zdarzyło Wam się wejść w ostatnich miesiącach na jakiś portal lub chociażby facebooka, na pewno widzieliście informację o słabej jakości powietrza w naszym kraju. Coraz więcej osób zaczyna coś z tym robić, dlatego warto zainwestować w czujnik, np. model Awair.
Jakiś czas temu sam zainteresowałem się tematem jakości powietrza z moim mieszkaniu. Wypożyczyłem czujnik na testy i nieco się uspokoiłem, ponieważ w mojej okolicy (Poznań, Wilda) było całkiem dobrze. Niestety zaczyna się teraz sezon grzewczy i obawiam się, że wyniki nie będą już takie optymistyczne jak kilka miesięcy temu. Właśnie dlatego moją uwagę przykuł czujnik Awair 2nd Edition.
Wielu z Was może powiedzieć, że ma oczyszczasz powietrza, który również mierzy pyły PM2.5, więc inwestowanie w dodatkowe urządzenie nie ma sensu. Otóż, tylko częściowo jest to prawda. Pyły zawieszone są w ostatnich miesiącach najbardziej na świeczniku i z nimi zdecydowanie trzeba walczyć, ale oprócz tego są również inne parametry, które warto obserwować. Awair mierzy ich aż pięć:
- chemikalia, które mogą występować w przedmiotach codziennego użytku;
- Pyły zawieszone PM2.5, które współtworzą smog;
- Dwutlenek węgla;
- Temperatura;
- Wilgotność powietrza.
Po sprawdzeniu jakości naszego powietrza, czujnik ten daje spersonalizowane propozycje zmian, które poprawią aktualny stan. Możemy to dopasować pod własne preferencję, tzn. inne parametry są kluczowe gdy chcemy być produktywni, inny gdy mamy alergie, a na jeszcze inne postawimy największą wagę, gdy w domu pojawi się dziecko. Awair ma zaimplementowanych kilka takich trybów, dzięki będziemy wiedzieć co w danym okresie jest kluczowe.
Wszystko oczywiście można sprawdzić w aplikacji, zarówno aktualne wyniki, jak i poprzednie. Pozwoli to monitorować poprawę (lub jej brak) oraz wprowadzać ewentualne poprawki, które przyczynią się do podniesienie jakości powietrza. Co istotne, Awair może współpracować z Alexą, Google Home czy też urządzeniami Nest. Jeśli będziecie chcieli jeszcze bardziej usprawnić swój inteligentny dom, możliwe jest wykorzystanie IFTTT. Urządzenie zostało wyposażone z Wi-Fi oraz bluetooth.
Na stronie producenta, czujnik Awair kosztuje obecnie 169 funtów.
Swoją drogą, warto pamiętać, że nie jest o oczyszczasz powietrza, dlatego warto również zainteresować się tym tematem. Takie urządzenia w najbliższych miesiącach będą jeszcze popularniejsze, a świadczy o tym chociażby wejście Samsunga na ten rynek. Ciekawostką są również zasłony poprawiające jakość powietrza od Xiaomi.
Jeśli jednak zamierzacie kupić coś w najbliższym czasie, odsyłam Was do zestawienia kilku wybranych oczyszczaczy dostępnych na naszym rynku.
Źródło: getawair.co.uk