Kuchenna płyta gazowa wciąż cieszy się sporą popularnością w wielu gospodarstwach domowych w Polsce i Europie. Warto pamiętać o tym, że urządzenia tego typu mogą różnić się względem siebie dość mocno. O czym warto pamiętać, gdy wybieramy płytę gazową?
Płyta gazowa – jakie rodzaje można kupić?
Płyty gazowe różnią się między sobą nie tylko modelem zabudowy czy ceną, ale i tworzywem, z jakiego są wykonane. Najpopularniejsze są wciąż stalowe kuchenne płyty gazowe. Decyduje oczywiście cena oraz to, że jest to rozwiązanie sprawdzone i dość dobrze znane. Na dobrą sprawę, chyba każdy z nas ma znajomego lub znajomą, który ma takie rozwiązanie u siebie w domu. A skoro mają znajomi i u nich radzi sobie ono dobrze, to dlaczego i my mamy nie skorzystać, prawda?
Z biegiem czasu dominacja stalowych płyt gazowych nieco wyhamowała. Pojawiły się bardzo wytrzymałe, a jednocześnie świetnie wyglądające płyty gazowe ze szkła. Ich design poniekąd nawiązuje do płyt indukcyjnych, co dla wielu osób może odgrywać pewne znaczenie. Warto tu odnotować, że na obecnym etapie rozwoju techniki palniki w takich płytach gazowych także ukryte są pod taflą szkła, które na dodatek spełnia wiele rygorystycznych standardów, jeśli chodzi o wytrzymałość.
Na rynku można spotkać jeszcze płyty ceramiczne i emaliowane. Paradoksalnie, są to dwie skrajności w ujęciu cenowym. Dobra płyta ceramiczna potrafi kosztować sporo pieniędzy, podczas gdy emaliowany odpowiednik to często najtańsza opcja z jaką można zetknąć się w wielu sklepach ze sprzętem AGD. Tak naprawdę, wybór między tworzywem nie determinuje wielu innych cech, jakie musi spełnić dobra płyta gazowa. Trudno też odpowiedzieć na pytanie, które z tworzyw jest najlepsze. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że tutaj sporo zależy od trzech rzeczy: budżetu, designu kuchni oraz tego, czy stawiamy raczej na sprawdzone technologie czy lubimy innowacje.
Płyta gazowa 4-palnikowa?
Wiele osób, gdy zapytać je o płytę gazową, od razu zakłada, że każda z nich ma cztery palniki. Owszem, to najpopularniejsze na rynku rozwiązanie, jednak zapewniam Was, że bez trudu znajdziecie zarówno małe płyty na dwa palniki, jak i o wiele bardziej rozbudowane wersje urządzenia, które pomieszczą nawet 6 palników. Zasugerowałbym Wam jednak, abyście nie przykładali przesadnie wielkiej wagi do ilości palników.
Wynika to z tego, że o wiele ważniejsza jest ich wielkość i rozmieszczenie. Żyjemy w czasach, kiedy bardzo często próbuje nam się wmawiać, że więcej (nieraz za wszelką cenę) to zawsze lepiej. Płyta gazowa przeczy tej tezie. Mając wybór między 4-palnikową płytą o standardowych odstępach i typowej wielkości a 6-palnikowej płycie z większą ilością małych stref przeznaczonych do gotowania, niemal zawsze wybrałbym ten pierwszy wariant.
Kuchenna płyta gazowa – lokalizacja ma znaczenie
Zanim ruszycie na zakupy, pamiętajcie o jednej, bardzo ważnej rzeczy. Nie każde miejsce na płytę gazową to dobry pomysł. Przede wszystkim, kluczowe znaczenie odgrywa bliskość źródła zasilania, więc w tym wypadku gazu. Zwykle kable doprowadzające gaz do kuchenki nie są zbyt długie. Wskazanym jest też, aby montaż odbywał się pod okiem specjalisty przy zachowaniu norm bezpieczeństwa, które zazwyczaj są precyzyjnie opisane w instrukcji. Lepiej poświęcić kilka minut i doczytać niż instalować płytę gazową na własną rękę gdy nie ma się o tym pojęcia. Oczywiście warto tu dopowiedzieć, że zasilanie z „sieci gazowej” można też zastąpić butlą. Gdybyście zastanawiali się nad tym, jak wyczyścić taką stalową płytę, odpowiadam już teraz: niemal tak samo, jak piekarnik, o czym pisaliśmy tutaj.
Wracając do lokalizacji kuchennej płyty gazowej. Unikajcie ustawienia jej w bliskim sąsiedztwie lodówki. Niby to oczywiste, ale uważam, że warto zwrócić na tę kwestię uwagę. Kiedyś preferowało się umieszczanie płyty gazowej przy małym oknie kuchennym, tak zwanym „lufciku”, jednak wraz z popularyzacją domowych okapów, ta kwestia nieco straciła na znaczeniu. Polecam też upewnić się, że Wasza wymarzona kuchenka ma nie tylko wystarczająco długi przewód zasilający gazem, ale i kabel z prądem. Ta uwaga zyskuje na znaczeniu, gdy zdecydujecie się na szklaną płytę gazową. W tych urządzeniach prąd zazwyczaj jest niezbędny do aktywowania iskrownika i włączenia palnika. Dobra gospodarka miejscem pozwoli Wam pogodzić płytę z małym ekspresem do kawy lub czajnikiem. Nawet w ciasnej kuchni 😉
Płyta gazowa a bezpieczeństwo użytkowania
Pamiętacie, jak w poprzednim akapicie pisałem Wam o tym, aby uważać z gazem? Warto wiedzieć, że niektóre płyty gazowe oferują nam na tym gruncie pewne wsparcie. Zabezpieczenie przed wypływem gazu staje się coraz powszechniejsze. O ile kiedyś dominowało one zwłaszcza w tych najdroższych płytach gazowych, o tyle obecnie można spotkać je też w urządzeniach, które nie wydrenują naszych portfeli do cna.
Jak wyczyścić kabinę prysznicową – krótki poradnik dla mężczyzn
Skończyła się też era „timerów”, które były modne kilka dobrych lat temu. Rozwiązanie pozwalało ustawić pewnego rodzaju stoper, który po danym czasie wyłączał palenisko. Obecnie część kuchennych płyt gazowych automatycznie monitoruje poziom temperatury. Gdy ten przekroczy jakąś ustaloną wartość, płyta wyłączy się. Nieśmiało pojawiają się też pierwsze konstrukcje, którymi można sterować poprzez smartfona, jednak to wciąż melodia przyszłości. O ile smart-TV czy inteligentne roboty sprzątające to w zasadzie standard, o tyle płyta gazowa w wersji smart to wciąż nowość. Nowość, która swoje kosztuje.
Ile kosztuje płyta gazowa?
Miło mi poinformować Was, że nie jest to specjalnie droga zabawa. Zwłaszcza jak na realia „kuchenne”, które rządzą się swoimi prawami. Niezłą ceramiczną 4-palnikową płytę gazową spokojnie kupicie za 800-1100 złotych, może nawet trochę taniej. Klasyczna płyta stalowa potrafi kosztować jeszcze mniej, że o płycie emaliowanej za paręset złotych nawet tutaj nie będę wspominał. Oczywiście, innowacje, na przykład 5-palnikowe płyty czy rozwiązania, które mają kilka funkcji smart lub cechują się pięknym designem to nieco droższa zabawa, jednak w ostatecznym rozrachunku, bardzo dobrej jakości płyta gazowa rzadko kosztuje więcej niż 2000-2500 złotych.
Inteligentne pralki automatyczne – którą warto kupić? (TOP5)
Nie mam dla Was listy polecanych modeli. Szczycimy się tym, że nie polecamy rozwiązań jakiegoś konkretnego producenta. To nie jest wpis, który ma zachęcić Was do zakupu konkretnego urządzenia firmy X czy Y. Przedstawiłem Wam w tym wpisie szereg informacji, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie, ale ten ostatni krok, czyli wybór dobrej płyty gazowej, należy już tylko i wyłącznie do Was.
Pamiętajcie tylko, aby przed zakupem dokładnie zmierzyć przestrzeń, jaką macie do przeznaczenia na kuchenną płytę gazową. Ja raz źle pomierzyłem kuchnię i trzeba było później trochę się wysilić 🙂 Jeśli zaś jesteście zadowoleni ze swojej płyty gazowej, podajcie jej nazwę w komentarzach, może pomożecie innym czytelnikom z wyborem ciekawego urządzenia.
Comments are closed.